Ebegümecinin kullanım alanları

Ebegümecinin kullanım alanları

Küçük bir hazine olan ebegümeci her yerde yetişebilir ancak tarlalarda ve çalılıklarda daha sık rastlanır.

Küçük bir hazine olan ebegümeci her yerde yetişebilir ancak tarlalarda ve çalılıklarda daha sık rastlanır. Yapısı itibariyle pembeden mora kadar değişen renklerde çiçekleri vardır. Sağlık, güzellik ve mutfak açısından ebegümecinin sapı, yaprakları, tohumları ve çiçekleri çok faydalıdır. Ebegümecinin yaprakları ve çiçekleri ilkbaharda hasat edilir. Mart ayında ise kökleri topraktan çıkartılır. 

Dünya üzerinde yaklaşık 1500 türü olduğu bilinse de, ülkemizde şu an için 8 ebegümeci türü yetiştirilmektedir. Türün en önemlisi ise “büyük ebegümeci” bitkisidir.

 

Birçok bitkinin aksine, sert ve kuru toprak koşullarında hayatta kalmalarını sağlayan uzun, güçlü ana köklere sahiptir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, selenyum, A ve C vitaminleri bakımından zengin olan ebegümecine, birçok tarifte rastlamak mümkün. Özellikle salatalarda çok fazla tercih edilen lezzetli bir bitkidir. Ebegümeci tadı ıspanak tadına benzediğinden, hemen hemen her ıspanak veya pazı kullanılacak yemeklerde yerlerini eşit miktarda ebegümeci ile değiştirebilirsiniz. 

Ebegümeci sağlık açısından da çok faydalı bir bitkidir. Fitoterapi (bitkisel tedavi) alanında astım, bronşit, öksürük, boğaz enfeksiyonları ve amfizem için tedavi olarak kullanılır. Solunum bozuklukları ve kronik kuru öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olan antiviral ve antiseptik özelliklere sahip polisakkaritler içerir.

Ağız, boğaz, mide ve bağırsaklardaki yaraları veya iltihaplanmaları da tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sağlık açısından diğer kullanım alanları;

• Bitkinin çayını ağız gargarası olarak kullanmak, ağız boşluğunuzun sağlığını düzenli olarak tedavi etmenin doğal ve etkili bir yolu olacaktır.

• Uyku bozukluğu için yatmadan önce ebegümeci çayı içebilir veya bitkiden elde edilen yağı kullanabilirsiniz.

• Ebegümeci bitkisi özü içeren ev maskeleri ve yüz kremlerinin kullanılması, cildin erken yaşlanmasının tedavisinde etkilidir. Kozmetik şirketleri sabun, makyaj ve cilt bakım ürünleri gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde bitki özleri kullanır. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini cilde parlak ve genç bir görünüm kazandırır. Saç bakımı için de etkilidir ve kırılgan saçlara sahip kişilerde kullanılması tavsiye edilir.

• Kızarıklığı, şişliği ve karıncalanmayı yatıştırmak için ebegümeci çayını doğrudan tahriş olmuş bölgeye, bir bez yardımıyla uygulayabilirsiniz.

04.11.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ