Saf salep ile evde dondurma yapımı

Saf salep ile evde dondurma yapımı

Sağlığımız için birçok yararı bulunan salebin yapıldığı orkide yumrularının içerisindeki glikoz, uçucu yağ asidi, müsilaj ve özellikle glikomannan su ve sütle birleşince şişerek lezzetli bir tat ortaya çıkıyor. Kıvam verici özelliğiyle de dondurma yapımında eşsiz bir hammadde olarak kullanılıyor. Eğer isterseniz, doğal salep tozlarıyla evde kendi doğal dondurmanızı da kolaylıkla yapabilirsiniz. 

 

Malzemeler:

1 litre tam yağlı süt

1 tatlı kaşığı doğal saf salep tozu

1 su bardağı toz şeker

1 paket vanilya

 

Yapılışı:

Öncelikle doğal salep tozu, toz şeker ve vanilyayı bir kap içerisinde birbirine iyice harmanlanacak şekilde karıştırın. Bu karışıma dilerseniz bir miktar süt de ekleyerek salep, şeker ve vanilyanın süt içerisinde karışmasını sağlayabilirsiniz. Ardından, kalan sütün tamamını geniş bir tencereye alıp normal ateşte kaynatmaya başlamanız gerekmektedir. Süt kaynarken, hazırlayıp kenara koyduğunuz salep tozu, toz şeker ve vanilya karışımını yavaş yavaş kaynamakta olan sütünüze ilave edip bir yandan da tencereyi karıştırmaya devam edin. İçerisine tüm malzemeler eklenen sütünüz tam olarak kaynadıktan sonra altını iyice kısın ve karışımı savurarak karıştırmaya devam edin. Kıvamı yerinde bir dondurma yapmanın en önemli noktasının bu karıştırma şeklinin altında yattığını unutmamanız gerekmektedir.

 

Yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte ara ara bu karıştırma işlemini yaptıktan sonra tencerenin altını kapatıp 5-10 dakika süresince de altı kapalı şekilde karıştırmaya devam edin. Bunun sonrasında hazırlanmakta olan dondurmanızı ılımaya bırakın. Karışım ılıdıktan sonra, bir kaba aktarıp ağzı kapalı şekilde dolabın dondurucu bölümüne kaldırın.

 

Dondurmayı, 1 saat bekledikten sonra dondurucudan çıkarıp çırpmaya başlamalısınız. Daha sonra tekrar dondurucuya kaldırıp, aradan yine 1 saat geçtikten sonra çıkarıp yine çırpmaya, çırpılmıyorsa karıştırmaya ya da dövmeye başlamanız gerekmektedir. Bu işlemi 1 saatte bir dondurmanız iyice donup kıvamını alıncaya ve artık hiçbir şekilde karıştırılmayacak hale gelinceye kadar devam etmelisiniz. Bu süre yaklaşık 4-5 saati bulabilmektedir.

 

Bu işlemlerin sonunda, kıvamı oturan ve lezzetli bir tada sahip olan dondurmanız afiyetle yenmeye hazır hale gelecektir. Hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen doğal olarak hazırladığınız ve içerisinde ne olduğunu bildiğiniz dondurmanızı dilerseniz kuplarda dilerseniz de külahlarda servis edebilir, sıcak yaz günlerinin keyfini sağlıkla çıkarabilirsiniz. Arzu ederseniz, dondurmanıza pişme esnasında istediğiniz meyveleri de katabilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

02.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ