Saç sağlığına iyi gelen besinler

Saç sağlığına iyi gelen besinler

Saç sağlığına iyi gelen besinler

Sağlıklı beslenememe ve vitamin eksikliği saç sağlığını en çok etkileyen faktörlerdir. Kalıtsal nedenlerle dökülen saçlar sağlıksız diyet nedeniyle daha hızlı dökülürler. Uygun beslenme ile saçların dökülmesini yavaşlatmak ve daha sağlıklı görünmelerini sağlamak mümkündür.

Demir eksikliği saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir. Yeşil yapraklı sebzeler zengin demir içeriğine sahiptir. Bu nedenle düzenli olarak sebze tüketmek saç sağlığı için fayda sağlayacaktır.

Japonya’da yapılan bilimsel araştırmalarda prosiyanidin bileşiğinin saçları yeniden çıkardığı ve saç köklerini güçlendirdiği ispatlanmıştır. Saç hücrelerine zarar veren elementleri engelleyen prosiyanidin elma, yaban mersini, arpa kakao, üzüm çekirdeği, kuşburnu ve yeşil çayda bulunmaktadır.

C vitamini saçların güçlenmesini sağlar. Yıpranmış saçları güçlendirir ve korur. Meyvelerin büyük bir kısmı C vitamini açısından zengindir. Mandalina, greyfurt, portakal, çilek gibi meyveler tüketilerek C vitamini gereksinimi karşılanabilir.

Rozmanirik asit, saç köklerini güçlendirir ve saça zarar veren kimyasallara karşı vücuda bağışıklık kazandırır. Biberiye rozmanirik asit açısından zengindir. Günde bir bardak biberiye çayı içilerek rozmanirik asit ihtiyacı karşılanabilir.

Kuruyemişler de birçok minerali bünyesinde barındırır. E vitamini açısından zengin olan kuruyemişler yağ asitleri ve iyot içerirler. Vitamin içeriği sayesinde kuruyemişler saç dökülmesine karşı iyi gelirler.

Çörek otu yağı A, B, C ve E vitaminleri açısından zengin bir yağdır. Bu vitaminler saç köklerinin güçlenmesinde etkilidirler. Yemeklere eklenerek ya da saç köklerine masaj yapılarak çörek otu yağından faydalanılabilir.

Erkeklerde saç dökülmesinin temel nedenlerinden birisi çinko eksikliğidir. Çinko özellikle balıklarda önemli miktarlarda bulunur. Fakat vücuttaki fazla çinkonun saçlara zarar da verebildiği bilinmektedir. 

Isırgan otu demir, kalsiyum gibi minerallerle beraber A ve C vitamini de içerir. Saçların güçlenmesini sağladığı ve kepeklenmeyi önlediği bilinmektedir.

Nane yağı saç köklerini ferahlatarak köklere oksijenin gitmesini kolaylaştırır. Şampuana eklenerek kullanılması halinde olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Kabak çekirdeği de saç sağlığı için tüketilmesi gereken gıdalardandır. Yeterli miktarda protein, çinko, demir ve omega 6 yağ asidi içerir. Saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketimi saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Sağlıkla kalın…

 

17.12.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ