Radika nedir? Faydaları nelerdir?

Radika nedir? Faydaları nelerdir?

Radika, diğer adıyla karahindiba, Nisan ve Mayıs aylarında kırlarda yetişen çok yıllık sarı çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Papatyagiller ailesindendir ve 100 farklı çeşidiyle dünyanın her yerinde yetişir. Radika beta karoten açısından çok zengindir ve vücutta A vitaminine dönüşür. Aynı zamanda bol miktarda demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor ve C vitamini içerir.

 

Radikanın kararında tükettiğimizde sağlığımıza birçok faydası vardır:

 

- Alternatif tıpta en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Grip ve soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

- Radika çok iyi bir karaciğer dostudur. Düzenli radika çayı tüketimi kilo vermeye yardımcı olurken karaciğeri temizleyerek hormonların düzenli çalışmasını sağlar.

- Radika sindirim sisteminin de düzgün çalışmasına yardımcı olur. Gaz ve kabızlık problemlerini önler. Böbrek taşının atılmasına yardımcı olur.

- Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlayarak kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Kan şekerini dengeleyerek kolesterolün yükselmesini engeller.

- Demir, vitaminler ve protein açısından zengin olduğu için anemiye karşı birebirdir.

- Radika cilt sağlığı için de çok faydalı bir bitkidir. Kaynatılmasıyla elde edilen kürler cilde sürüldüğünde cilt problemlerine karşı koruma sağlar. Genellikle egzama, sedef ve akne tedavisi için kullanılır. Cilt sağlığına zarar veren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. İltihap oluşumunu engellediği için akne oluşmasını önlediği bilinir.

 

Radika ile cilt bakımı yapmak isterseniz; kaynatılmış su içerisine radika yapraklarını ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenme bittikten sonra pamuk yardımı ile cildinize masaj yapın.

 

Sağlıkla kalın.

16.05.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ