Pektin nedir? Evde nasıl hazırlanır?

Pektin nedir? Evde nasıl hazırlanır?

Pektin hücre duvarında ve bitkilerde hücre içi boşluklarda bulunan kompleks polisakkaritlere verilen isimdir. Baklagiller ve narenciyelerde bol miktarda bulunur. Elma, portakal, greyfurt ve kayısının bol miktarda pektin içerdiği bilinmektedir. Narenciyelerde bulunan lifin yaklaşık %70’i pektindir.

Pektinin en önemli özelliği jel oluşturabilmesidir. Bu nedenle gıda endüstrisinde en çok kullanılan katkı maddelerinden biridir.

Pektinin gıda endüstrisindeki kullanım nedenleri:

·        Jelleşmeyi sağlamak: reçel, jöle, marmelat

·        Kıvam verme: krem peynir, krema, salça, sos, mayonez

·        Meyve tadını arttırma: meyveli yoğurt

·        Yapıyı kararlı kılma: dondurma

·        Bayatlamayı önleme: fırıncılık ürünleri

·        Homojen görünüm sağlama: meyve suları

Ticari pektin elma, limon ve portakalların suları alındıktan sonra geriye kalan posadan elde edilir. Bu posa 50-120 dk süresince 60-100°C’de tartarik, limon ve süt asidi gibi organik asitlerle veya fosfat, sülfat, klorür asidi gibi inorganik asitlerle tepkimeye sokulur. Karışım presten geçirilir ve santrifüj edilir. Süzülen kısım 35-40°C’ye kadar soğutulur ve pH değeri yaklaşık olarak 4,5 yapıldıktan sonra tekrar süzülür ve pektin elde edilir. Pektin neredeyse tüm ülkelerde gıda endüstrisinde kullanılmaktadır ve sağlık için bilinen bir zararı henüz tespit edilememiştir.

Pektini evde kolay bir şekilde kendimizde hazırlayabiliriz.

Evde pektin yapmak için malzemeler:

·        8 adet ekşi yeşil elma

·        2 yemek kaşığı limon suyu

·        4 bardak su

İlk olarak elma kabukları soyulur. Elmalar küçük parçalar halinde doğranır. Kabuklar bir bütün halinde tencereye konulur. Limon suyu eklenerek 15 dk beklenir. Üzerine su eklenip tekrar 15 dk beklenir. Tencere ocağa konularak yaklaşık 40-45 dk suyun yarısı gidene kadar kaynatılır. Elma kabukları çekilir ve tülbent yardımıyla elma suyu süzülür. Kalan su 15 dakika daha kaynatılarak yoğunluğu arttırılır. Hazırlanan pektin derin dondurucuda saklanabilir veya direk reçel yapımında  kullanılabilir.

Sağlıkla ve afiyetle kalın…

15.07.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ