Mutfaklarda karbonat kullanımı

Mutfaklarda karbonat kullanımı

Pasta ve börek gibi unlu mamullere katkısıyla bilinen karbonat, alternatiflerine göre en masum malzemelerden biridir. Tam ismi sodyum bikarbonat olan karbonat, karbonik asidin bazlarla birleşmesiyle oluşmuş bir tuzdur. Tek başına tadı acımtraktır.

 

Karbonat çoğu zaman kurabiye, kek ve börek yapımında hamuru kabartmak amacıyla hamura eklenen kabartma tozuyla karıştırılmaktadır. Onun yerine kullanılabilecek, sağlıklı içerik açısından daha çok tercih edilebilecek bir alternatiftir. Karbonat, mutfakta daha çok unlu mamüller için kullanılmasına rağmen çeşitli sebeplerle faydalanıldığı başka yemekler de vardır.

 

Yemeklerde karbonat kullanımı

 

Özellikle gaz ve hazımsızlık problemlerine neden olan fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagilleri pişirirken gazının alınmasına yardımcı olmak amacıyla içine bir kaşık karbonat eklenir. Bir kaşık karbonat bir gün önceden suda ıslatılan baklagillerin içine ekleyerek de kullanılabilir.

 

Karbonatın mutfaklarda kullanıldığı bir diğer alan ise,  sebzelerin canlı renginin korunmasını sağlamak amacıyladır. Özellikle fasulye, kabak ve bezelye pişirirken tencereye eklenen az miktarda karbonat ile sebzeler canlı rengini koruyarak yeşil kalmaktadır.

 

Karbonatın protein parçalayıcı özelliği sebebiyle, et pişirirken içine eklenen bir miktar karbonat, etin yumuşak olmasını ve proteinlerinin daha kolay parçalanmasını sağlamaktadır. Turşu, salça ve bol limonlu yiyeceklerin içine eklenen karbonat ise bu yiyeceklerin asit miktarını azaltmaktadır.

 

Ağız, cilt ve kepek için karbonat kullanımı

Karbonatın yemeklerdeki bu kullanımlarının yanı sıra bilinen diğer kullanım alanları ağız, cilt ve kepek problemlerine karşıdır. Suya karıştırılarak yapılan karbonatlı gargara, ağız yaralarından ve dişinizde biriken mikroorganizmalardan korunmaya yardımcı olmaktadır. Ağız kokularını yok eden karbonat ayrıca boğaz enfeksiyonları ve ağız kanserinden korunmanızı da sağlar. Karbonatlı su karışımı ile yüze uygulanan maskeler, cildinizi nemlendirir, pürüzsüzleştirir ve cildinizin canlı yapısının korunmasına yardımcı olur. Duş sırasında saçınızı bir miktar karbonat ile yıkamak, kepek problemlerinin önlenmesini sağlamaktadır.

 

Karbonat kullanılan farklı konular 

Karbonatın bunlar dışında farklı kullanım alanları da vardır. Buzdolabının içerisine konulan bir kase karbonat, buzdolabındaki kötü kokuları giderir. Giysilerinize dökülen yağ lekelerinin üzerine karbonat ve su eklerseniz lekeler kolaylıkla çıkar. Mermer ve fayans temizliğinde karbonatlı limon oldukça etkilidir. Aynı şekilde dibi tutan tencerelerde karbonat sayesinde kolaylıkla temizlenebilmektedir. Karbonat, pasların temizlenmesinde de aynı şekilde etkilidir. Karbonatın çamaşır makinelerinde kullanımı ise, deterjanın temizleme etkisini arttırmaktadır. Koltuk altınızda kullanacağınız karbonat, terlemeyi ve oluşabilecek kötü kokuları önlemektedir.

 

En nihayetinde bir kimyasal madde olan karbonatın kullanımında dikkatli olmak gerekir. Yemeklerinizde olabildiğince kaçınmayı tercih edebilirsiniz. Unlu mamüllerde kabartma tozu yerine çok az miktarda kullanabilirsiniz. Harici kullanımlarda fazla miktarda kullanılırsa cildinizde tahriş, yanma, kızarma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eşyalarınızda kullanılan fazla karbonat ise, maddelerin rengini fazla açarak ağartma problemlerine yol açabilmektedir.  

 

Sağlıkla kalın.

10.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ