Mide bulantısına çözümler

Mide bulantısına çözümler

Mide bulantısı hafif bir üşütme, ufak bir mide rahatsızlığı veya sağlığınızı tehlikeye atabilecek ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Sebebi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterse de uzun süre etkisini devam ettirmesi durumunda mutlaka doktora danışılması gereken önemli bir rahatsızlıktır. 

 

Peki mide bulantısına ne iyi gelir?

 

Öncelikle bulunduğunuz odanın pencerelerini aralayın. İlk aşamada alacağınız temiz hava sizi rahatlatacaktır. Midenizin tamamen boş olmadığından yani aç olmadığınızdan emin olun ve mutlaka su tüketiminizi kontrol edin. Bomboş olan mide, bulantınızın artmasına neden olabilir. Suyu tek seferde çok miktarda içmemeye özen gösterin. Bir bardak suyu küçük yudumlarla zamana yayarak için. 

 

Normal yaşantınızda naneyi seviyorsanız birkaç tutam taze nane çiğnemek bulantınıza iyi gelecektir. Sıvı tüketiminin önemli olduğu bu süreçte nane, zencefil ve limon içeren çaylar midenizi rahatlatacaktır. Demlenmiş ıhlamur ve papatya çayını da içebilirsiniz. Kızılcık suyu kolay sindirilen bir içecek olduğu için mide bulantılarında tercih edilir. Ayrıca tarçın, karanfil veya rezeneyi kaynattığınız suya ilave ederek tüketebilirsiniz. Ancak unutmayın tüm bu çayları suda olduğu gibi yudum yudum içmek oldukça önemlidir. 

 

Ayrıca, bu süreçte yağlı, baharatlı ve tuzlu besinlerden bir süre uzak durun. Midenizi yormayacak sindirimi kolay yiyecekler tüketin. Bu cümleyi ilk okuduğunuzda akla hiç kuşkusuz çorbalar geliyor. Annelerimizin hazırladığı şifa kaynağı tavuk suyu çorbası (organik tavuk tercih edin) mide bulantılarınızda da tabi ki yanınızda. Ekşi tadıyla ve mideyi kısa sürede etkileyen limonu, taze olarak sıkılıp yaptığınız çaylara veya tavuk suyu çorbanıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle daha kısa sürede mide bulantınızı bastırabilirsiniz

 

Elma ve muz lifli yapıları sayesinde bulantıya yol açan toksinlerin vücuttan atılmasına yardım edecektir. Tüm bunlara ek olarak çok güçlü kokusu ve tadı olmayan kuruyemişleri de tüketebilirsiniz. Damak tadınıza göre bir avuç fındık, fıstık veya badem tercih edebilirsiniz. Böylece hafif aromalarıyla hem ağzınızı tatlandıracak hem de midenizi tok tutacaktır. 

 

Her şey yolunduysa ve kendinizi biraz daha iyi hissediyorsanız, bir de açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş ardından istirahat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi uzun süreli bulantılarınız için öncelikle doktor kontrolünden geçmek ve mide bulantınızın nedenini öğrenmek oldukça önemli. Diğer taraftan yukarıda bahsettiğimiz küçük öneriler sayesinde midenizi rahatlatabilirsiniz. Unutmayın her şeyin başı sağlık. Kendinize ve sevdiklerinize özenle bakın.

 

 

Sağlıklı günler...

06.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ