Öksürüğe çözüm önerileri

Öksürüğe çözüm önerileri

Soğuk havalarda ve mevsim değişimlerinde boğazımızda hissettiğimiz gıcık zamanla yerini öksürüğe bırakıyor. Uykularınızın bölünmesine veya önemli görüşmelerinizde zor durumda kalmanıza neden olabiliyor. Çok basit bir şekilde öksürüğün nedeni akciğerlerinizdeki veya soluk borunuzdaki istenmeyen maddelerin atılmaya çalışılmasıdır. Bu durumu geçirdiğiniz soğuk algınlığı, astım, çeşitli enfeksiyonlar tetikleyebileceği gibi havasız, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmak da öksürüğe neden olabilmektedir. Sebepleri bu kadar çeşitli olan öksürüğün çözümleri de bir o kadar fazla.

 

Öksürüğünüze çözüm olarak evde kendinize neler hazırlayabilirsiniz?

 

1. Zencefilli bal ne zaman boğazınızda bir gıcık hissetseniz ya da öksürük krizine tutulsanız baş ucunuzda bulundurabileceğiniz etkili bir karışım. 

 

2. Bir tatlı kaşığı bala bir çay kaşığı zencefili karıştırarak tüketebilirsiniz. İlk başta yarattığı hafif acımsı ve yakıcı tadı etkisini anında gösterdiğini belirten bir sinyal adeta.  

 

3. Yine isterseniz bir tatlı kaşığı bala bir çay kaşığı karabiber karıştırarak yaptığınız karışımı gün içinde ara ara yiyebilirsiniz. Üstüne içeceğiniz ılık süt boğazınızın yumuşamasına yardım edecektir.  

 

4. Bir başka çözüm önerisi olarak bir yemek kaşığı tereyağını cezvede eritmeye başlayın. Yağınız erimeye başladığında üzerine bir yemek kaşığı pekmezi ilave edin. Son olarak ekleyeceğiniz bir su bardağı suyla kaynatın. Ilımaya bıraktıktan sonra afiyetle içebilirsiniz. Öksürüğünüzü hemen keserken balgam söktürücü özelliğiyle de size yardımcı olacaktır. 

 

5. Sizlere daha önce tarifini verdiğimiz öksürük çayının da mucizevi bir etkisi var, denemeyi unutmayın.

 

6. Öksürüğünüzün şiddetlendiği ancak bahsettiğimiz karışımları yanınızda bulunduramayacağınız zamanlarda çok sıcak olmayan bitki çaylarını yanınızdan ayırmayın. Bu yolda ayva yaprağıyla kaynatılmış ıhlamur, karabiber, nane, zencefil çayları ve adaçayı arasından istediğinizi seçebilirsiniz. 

 

7. Eğer öksürüğünüz reflü veya mide rahatsızlığından kaynaklanmıyorsa turunçgiller, portakal suyu ve karabiber ekleyerek yiyeceğiniz limon C vitamini depolarıyla bağışıklığınızı güçlendirirken öksürüğünüze de iyi gelebilir. 

 

Öksürüğe başka neler iyi gelir?

 

Tüm bu seçeneklere ek olarak, sıvı tüketiminin sağlınızın her aşamasında önemli olduğunu unutmayın ve sık sık su içmeye özen gösterin. Ayrıca bulunduğunuz odanın havalandırılmış ve nemli olmasına dikkat edin. Kaloriferin üzerine ufak bir su kabı koyabilirsiniz. Ilık duş almak sonrasında üşütmemeye dikkat etmeniz durumunda öksürüğünüzü arttırmayacağı gibi azaltmada yardımcı olacaktır. Duşta soluduğunuz buhar solunum yollarınızı rahatlatacaktır. Uyurken yastığınızı yükseltmek uyku esnasında öksürüğün yarattığı rahatsızlığı azaltacaktır. Evinizde kullandığınız temizlik malzemelerini gözden geçirmeyi unutmayın. Kullanılan keskin kokulu temizlik malzemeleri boğazınızda tahrişe neden olarak öksürüğe neden olabilmektedir.

 

Geçmeyen uzun süreli öksürükler ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Öksürüğünüzün nedeni basit bir alerji bile olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünden geçmeyi unutmayınız. Kısa sürede faydalı görünen ancak uzun vadede bilinçsiz tüketimi sonucu ciddi zararları bulunan öksürük şuruplarını zorunlu olmadıkça ve doktorunuz önermedikçe kullanmayın. Hafif seyreden rahatsızlıkları doğanın sunduklarıyla çözebilmek bizim elimizde.

 

Sağlıkla kalın...

07.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ