Melisa otu ile evde cilt bakım uygulamaları

Melisa otu ile evde cilt bakım uygulamaları

Melisa otu, limon otu veya acem otu olarak da bilinen beyaz çiçekli ve ince dallı otsu bir bitkidir. Sıcak iklimlerde yetişir ve hoş kokusu vardır. Melisa otunun birçok kullanım alanının yanında en çok kullanıldığı alan cilt sağlığıdır. Kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılır.

 

Melisa otunun cilt sağlığı için faydalarını saymak gerekirse;

- Cilt lekelerini ve kızarıklıklarını gidermeye yardımcı olur.

- Ciltteki gözenekleri açarak siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyebilir.

- İçerdiği mineraller sayesinde ciltteki kırışıklıkları önlediği ve cildi gençleştirdiği bilinir.

 

Melisa otuyla evde cilt bakımı uygulamaları yapılabilirsiniz. Bunun için taze yaprakları veya kurutulmuş yaprakları kullanabilirsiniz. Melisa otuyla cilt bakım toniği yapmak isterseniz, 1 su bardağı kaynar suya 3-4 yaprak melisa otu atın. Sonra kapağını kapatarak 5 dakika kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra 20 dakika bekleyin. Süzdükten sonra, isterseniz içine 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız toniği pamuk yardımıyla cilde hafif masaj yaparak uygulayın.

 

Melisa otuyla bir diğer cilt bakım uygulaması ise yüz buhar banyosudur. Bunun için uygun bir kaba 1 litre su koyup, melisa yapraklarından ve varsa çiçeklerinden bir avuç içine atarak kaynatın. Ardından başınızı arka taraftan bir havlu ile kapatarak yüzünüze bu suyun buharını 10 dakika süreyle uygulayın. Buhar banyosunun ardından, yüzünüze tonik uygulamanız da güzel bir sonuç verecektir. Kırışıklığı azaltmaya yardımcı olduğu söyleniyor.

 

Sağlıkla kalın.

18.05.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ