Çörek otu yağı ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı, çörek otu bitkisinin baskı yapılarak yağının çıkartılması ile elde edilir. Çörek otu bitksi ise dünyada en çok Hindistan’da yetiştirilmekle birlikte ülkemizin  Burdur, Kitahya gibi bölgelerinde de ekimi yapılmaktadır.

 

Çörek otu yağı tek başına kullanılabildiği gibi birçok kozmetik ve güzellik ürünün içerisinde de bulunur. İçerisinde bulunan A, C ve B vitaminlerine ek olarak kalsiyum ve potasyum oranıyla en çok tüketilmesi gereken yağlardan biridir. Ayrıca selenyum, çinko, magnezyum, demir gibi birçok minerali içinde bulundurur.

 

Çörek otu ve yağının tüketimi bağışıklığı güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. İyi bir antioksidan kaynağı olan çörekotu yağı iştahı azaltır, vücudu toksinlerden arındırır ve kilo verilmesini sağlar. Her gün 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketimi ishal, kabızlık gibi boşaltım sistemi sorunları ile sindirim sistemi bozukluklarının önlenmesini sağlar. Saçlara düzenli uygulanması sonrasında dökülmeyi engeller, ayrıca kepek oluşumunu sonlandırır. Düzenli uygulanması durumunda saçların yumuşak ve parlak olmasını sağlar, saçın erken beyazlamasını önler. Yapılan araştırmalar sonucunda, epilepsi hastası çocuklarda normal ilaçlara ek olarak çörek otu yağı tüketilmesi durumunda, iyileşme belirtileri gözlenmiştir. Çörek otu yağı cildi beslemek için gerekli olan yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanları içerir, bu yüzden kullanılması durumunda cildi nemlendirir, korur ve besler. Sağlıklı bir cilt için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılan çörek otu yağıyla yüze masaj yapılır ve 1 saat beklenir, yüz sabunlu ve ılık suyla yıkanarak durulanır. İçeriğinde bulunan melanin sayesinde ciltteki yaraların iyileşmesini sağlar. Dudak kremlerine alternatif olarak kullanılabilir, dudaklardaki çatlamaları önler.

 

Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmese de kesinlikle gereğinden fazla tüketilmemelidir. Bu yüzden 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı günlük gereksinimi karşılar. Hamile kadınların çörek otu ve yağını tüketmeleri fazla tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir hastalığın tedavisi için çörek otu yağı tüketilecekse mutlaka doktordan bilgi alınmalıdır. Kullanılan herhangi bir ilaç varsa, hiçbir bitkisel ürün doktor kontrolü olmadan tüketilmemelidir.

 

Çörek otu yağı aktarlardan veya eczanelerden alınabilir. Çörek otu yağı tadını sevmeyen kişiler kapsül olarak eczanelerde satılan çörek otu yağı besin takviyesini satın alıp kullanabilirler.

 

Sağlıkla kalın…

 

01.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ