Leblebi nasıl üretilir? Faydaları nelerdir?

Leblebi nasıl üretilir? Faydaları nelerdir?

Leblebi ülkemizde en çok tüketilen kuruyemişlerden biridir ve 7.000 yıllık geçmişinin olduğu düşünülmektedir. Dünyada fazla bilinmeyen leblebi ülkemize özgü bir tattır. Ülkemizde leblebisiyle ünlü şehrimiz Çorum’dur. Çorum Türkiye’de en çeşitli leblebi üretiminin yapıldığı şehirdir. Son yıllarda Ege Bölgesi'nde de beyaz nohuttan leblebi üretimi yapılmaktadır.

 

Leblebi nohudun kavrulmasıyla elde edilir. Elenmiş ve temizlenmiş nohutlar fırınlarda ısıtılarak kurutulduktan sonra 3 gün çuvallarda bekletilir. İkinci kez fırınlanır ve sonra düz bir alanda 20 gün boyunca yeniden kurutulur. Bu süre sonunda nohutlar yavaş yavaş leblebi halini almaya başlar. Üçüncü kez nohutlar fırınlanarak kabuklarından ayrılır ve sarı leblebi halini alırlar.

 

Leblebiler daha sonra farklı çeşit leblebiler üretmek için farklı işlemlere tabi tutulabilir. Kaplama bunlardan birisidir. Leblebilere baharat eklenerek acılı leblebi, tuz eklenerek tuzlu leblebi gibi ürünler elde edilebilir. Sarı leblebi ve beyaz leblebiye ek olarak çikolatalı leblebi, çıtır leblebi, şekerli leblebi, susamlı leblebi, gevrek leblebi gibi birçok leblebi türü vardır.Leblebi, boza ile çok iyi uyum sağlar. Diğer mayalı içeceklerle birlikte de tüketilebilir. 

 

Leblebi sağlık açısından da faydalı bir kuruyemiştir. A, C, E vitaminleri ve demir, kalsiyum, sodyum, bakır gibi mineraller açısından zengindir. Lif içerdiği için kişinin uzun süre kendini tok hissetmesini sağlar. Ayrıca su ile beraber tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi sağlar.

 

Günlük 2-3 fincan leblebi tüketiminin kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağladığı belirtilir. Son yıllarda leblebinin kardiyolojik ve sinirsel rahatsızlıkları önleyebildiğine dair bilimsel çalışmalar da yapılmaktadır. Leblebide bulunan triptofan ve serotonin aminoasitleri uyku sorununu çözer. Demir içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlık probleminin çözülmesine yardımcı olur. Leblebi mineraller açısından zengin olduğu için kişinin enerjisini artırır. Ayrıca leblebinin bol miktarda folik asit içermesi ile anne sütü için oldukça faydalı olduğu da bilgiler arasındadır.

 

Sağlıkla kalın.

 

08.11.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ