Kuru kayısı mı yoksa gün kurusu mu?

Kuru kayısı mı yoksa gün kurusu mu?

En doyurucu ve en sağlıklı ara öğün atıştırmalarının başında gelen kuru kayısı, gerçekten bu kadar sağlıklı mı? Gün kurusu olarak adlandırılan koyu renk kuru kayısı ile aralarındaki farklar neler? Peki, kuru kayısıyı mı yoksa gün kurusunu mu tercih etmemiz gerekir?

 

Kuru kayısı olarak bildiğimiz kayısılar, aslında iki farklı çeşitten oluşmaktadır. Yaş kayısı gibi açık sarı renkte olan kayısı, genel olarak kuru kayısı olarak bilinmektedir. Kayısının uzun süre boyunca bozulmadan, herhangi bir zarar görmeden, dayanıklı halde kalabilmesi için kükürtle muamele edilerek kurutulur. Bu sayede hem kayısının rengi korunmuş hem de raf ömrü uzatılmış olur. Aynı zamanda bu şekilde kurutulan kayısılar, oldukça diri ve düzgün görünümlüdür. Fakat doğal yollardan elde edilmeyen bu kuru kayısılar, gün kurusuna kıyasla aynı lezzette değildir.

 

Gün kurusu olarak adlandırılan koyu renkteki kuru kayısılar ise, doğal yollarla güneşe maruz bırakılarak kurutulan kuru kayısı çeşididir. Kükürtle kurutulan sarı kayısılara kıyasla, daha pörsük bir görünüşe sahiptir ve kısa sürede bozulmaya başlayabilirler. Bu nedenle, uzun süre tüketebilmek için buzdolabında saklanması önerilmektedir. Görünüş itibariyle, sarı renkteki kükürtle kurutulan kayısılar kadar çekici olmamasına rağmen, tatları çok daha lezzetlidir. Kükürtle kurutulan kayısıların, sağlık açısından tehdit oluşturmayacak miktarda kükürte izin verilmesine rağmen, gün kurusunun çok daha sağlıklı olduğunu unutmamak gerekmektedir.

 

Gün kurusunun en önemli faydası, içinde barındırdığı birçok vitamin ve mineral sayesinde bağışıklığı güçlendirerek başta mikrobiyal hastalıklar olmak üzere kansere dahi koruyuculuk sağlamasıdır. Yapısındaki kalsiyum ve demir sayesinde, kemik hastalıklarının, kansızlık problemlerinin ve diş hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca lifli yapısı nedeniyle, hazmı kolaylaştırarak kabızlık ve şişkinlik problemlerini önler. Mide koruyucu, sindirimi düzenleyici ve böbrekleri temizleyici özelliğe sahiptir. Kalp kaslarını güçlendirerek kalp ritmini düzenler, kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Vücuda gerekli olan enerjiyi sağlayarak, beynin aktif çalışmasını, odaklanmayı ve stresten korunmayı sağlar. Karaciğer hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Suyla birlikte tüketildiğinde, yüksek ateşin düşmesine yardımcı olmaktadır. Zengin A vitamini sayesinde, göz sağlığı için de oldukça yararlı bir gıdadır. Ciltte meydana gelen kaşıntılı döküntülerin tedavisinde de gün kurusu oldukça etkilidir. Doğurganlık üzerinde de olumlu etkileri olan gün kurusunu, hamilelik döneminde de rahatlıkla tüketilebilen bir gıdadır.

 

Kuru kayısının yararlarından faydalanabilmek amacıyla, doğal yollarla kurutulan gün kurularını tercih etmenizi öneririz.

 

Sağlıkla kalın.

01.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ