Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Günümüzün görülme sıklığı giderek artan Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS); kişinin kendini sürekli yorgun ve bitkin halde hissetmesi, ne kadar dinlense de bitkinlik durumunun en az 6 ay süreyle geçmemesi olarak tanımlanır. Kronik Yorgunluk Sendromu, ileri boyutlarda günlük aktiviteleri yapamayacak kadar bitkin hissetme, hayattan keyif alamama ve hatta tüm sosyal hayattan kopmaya varacak şekilde ileri gidip beden ve ruh sağlığı üzerinde ciddi sorunlara neden olabilir.

 

Kronik Yorgunluk Sendromu’nun günümüzde ortaya çıkan en önemli nedenleri stres, depresyon, aşırı endişe ve kaygı olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra dengesiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması, ileri boyutlardaki vitamin ve mineral eksikliğinin de KYS ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Rahatsızlığın fizyolojik sebeplerle mi psikolojik sebeplere ortaya çıktığını söylemek ise kolay olmuyor.

 

KYS'nin aşırı yorgunluk ve buna bağlı halsizlik, motivasyon eksikliği, isteksizlik ve uyku bozukluğu belirtilerinin dışında; geçmeyen baş ağrısı, kas-eklem ağrısı ve boğaz ağrısı en sık görülen diğer belirtilerdir. Ayrıca lenf bezlerinde şişme, deride hassasiyet, yeme bozuklukları, hafıza problemleri ve unutkanlık Kronik Yorgunluk Sendromu’nun diğer belirtileri arasında yer alır. Bir kişiye KYS tanısı konulması için bu belirtilerin en az 6 ay süre boyunca devamlı gözlenmesinin yanı sıra mutlaka doktora başvurarak belirli testlerin yaptırılması gerekir.

 

Düşünülenin aksine dinlenerek Kronik Yorgunluk Sendromu’ndan kurtulmak pek mümkün değildir. KYS ile başa çıkmada en önemli iki etmen, hayatımızdan stresi uzak tutmak ve sağlıklı beslenmeye özen göstermektir. Stresi hayatımızdan uzaklaştıramıyorsak, stresi yönetmeyi başarmak oldukça etkili bir tedavi biçimidir. Sosyal yaşantının canlı tutulması, günlük diyette bol vitamin ve mineral içeren doğal içerikli gıdaların tüketilmesi çözümün önemli bir parçasıdır. Ayrıca, sporu günlük aktiviteleriniz arasına almak ve uyku saatlerinizi düzene sokmak, Kronik Yorgunluk Sendromu’ndan korunmak için oldukça etkili olacaktır.

 

Sağlıkla kalın.

20.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ