Koronavirüs şüphesi duyuyorsak ne yapmalıyız?

Koronavirüs şüphesi duyuyorsak ne yapmalıyız?

Yeni Koronavirüs (COVID-19)'ten korunmak için gereken her şeyi yapıp, bağışıklık sistemimizi güçlü tutarken, diğer taraftan olası bir şüphemiz oluştuğunda ne yapacağımızı bilmemiz de önemlidir.

 

Ateşiniz yükselirse, boğazınızda yanma veya öksürük hissediyorsanız, solunum zorluğunuz varsa (veya yoksa bile), ülkemizde de salgın alarmı verilen Koronavirüs (COVID-19) olduğuna dair şüpheleriniz olması yerinde olur. Bu durumda, kendinizi hemen izole edin. Dış ortamlara mümkün olduğunca çıkmayın, zorunlu hallerde dışarı çıkarken mutlaka maskenizi takın (çevrenize bulaştırma ihtimali salgının yayılma hızını çok arttırmaktadır) ve en kısa zamanda evinize dönün. Evde de yalnız değilseniz maskenizle dolaşın, kendinizi mümkün olduğunca bir odada izole edin, kişilerle aranızdaki mesafeyi her zaman koruyun.

 

Salgın hastanesi doktorlarından bir profesörün bu şikayetlere sahip kişiler için önerisi şu şekilde:

"İlk fırsatta salgın hastanesi olarak belirlenmiş hastanelerden birine gidin. Bu size enfekte olmuş damgası vuracak diye korkmayın. Geç olmadan durumunuzun belirlenmesi, hastalığın seyrinin kontrolü ve ağırlaşmadan müdahalesi için çok önemlidir. Hastaneye gittiğinizde size kan tetkikleri yapılacak, akciğer filmi çekilecektir. Akciğer filminde bir bulgu çıkarsa BT (bilgisayarlı tomografi) çekilir. İşte esas belirleyici olan bu sonuçtur. Bu aşamalarda bir bulguya rastlanırsa eczanelerden bulamayacağınız, COVID-19 hastaları için rezerve edilmiş ilaçlardan size sağlanacaktır. Durumunuz hastanede kalmanızı gerektirecek kadar ağır değilse, evinizde sosyal izolasyon kurallarına uyarak iyileşme sürecinizi tamamlayacaksınız. Gerekli görülürse hastaneye yatırılmanız sizin ve tüm çevreniz için en doğrusu olacaktır."


Bu dönemde korkusuzca ve büyük özveri ile Korona hastalarına hizmet veren doktorlarımız ve tüm sağlık personeline ne kadar minnet duysak azdır.

 

Unutmayın, Yeni Koronovirüs'ün yayılımını en aza indirmek kadar, karşılaştığımızda onunla savaşabilecek bağışıklık sistemine sahip olmak da hayati önem taşır. Bunun için de iyi beslenmek kilittir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

31.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ