Uyumadan önce tüketilmesi önerilen 6 gıda

Uyumadan önce tüketilmesi önerilen 6 gıda

Düzenli uyku sağlık için oldukça önemlidir. Düzenli ve kesintisiz uyku kronik hastalık riskini azaltır, beyni ve sindirim sistemini sağlıklı kılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykunun sağlık için yararlı olabilmesi için her gece 7 ila 9 saat arasında kesintisiz uyumak gerekir. Düzenli uykunun birçok faydası var fakat buna rağmen birçok insan uykusuzluk problemi ve rahat uyuyamama sorunları yaşıyor.

 

Bu nedenle rahat ve iyi bir uyku için birçok yöntem geliştiriliyor, bunlar arasında uyumadan önce tüketilmesi faydalı olabilecek gıdalar da bulunuyor. İşte uyumadan önce tüketilmesi önerilen 6 gıda: 

 

1. Vişne Suyu

Vişne suyunun sağlığa oldukça yararı bulunuyor. İlk olarak, vişne suyu yüksek besin değerine sahip. A, C vitaminleri ve magnezyum bakımından oldukça zengin. Ek olarak, vişne suyunun antioksidan özelliği de bulunuyor. Antioksidanlar hücreleri koruyor, böylelikle diyabet ve kalp hastalıkları riski azalmış oluyor.  

 

Vişne suyu, uykuyu tetikliyor. Uykusuzlukla ilgili yapılan araştırmada, uyumadan önce vişne suyu içmenin uyku kalitesini arttırdığı saptandı. Vişne suyunda melatonin isimli madde bulunuyor, bu madde vücudu uykuya hazırlayan ve sinyalleri düzenleyen bir hormon. 

 

Yapılan iki araştırmada, uykusuzluk problemi yaşayan yetişkinler iki hafta boyunca iki günde bir 237 ml vişne suyu içtiler ve  içmeyenlere kıyasla normalde uyuduklarından bir buçuk saat daha fazla ve daha kaliteli uyudular.

 

Bu sonuçlar umut verici, ancak vişne suyunun uykuya yardımcı olduğunu kanıtlamak için daha detaylı bir araştırma gerekiyor. Yine de denenebilir. 

 

2. Kivi

Kivi düşük kalorili ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Orta büyüklükte bir kivi 50 kaloridir ve günlük alınması gereken C ve K vitaminlerininin çoğunu karşılar. Folik asit, potasyum ve mineraller bakımında da zengindir.  Kivi yemek sindirim sistemine yararlıdır ve kolestrolü düşürür. İçinde bulunan lifler sayesinde antioksidan özelliği de gösterir. 

 

Kivi, kaliteli uyku uyumak için önerilir. Bu konuyla ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bir ay süren bir araştırmada 24 yetişkin uyumadan bir saat önce iki tane kivi tüketmiştir. Araştırmanın sonunda kivi yiyenler yemeyenlere oranla yüzde 42 daha hızlı uykuya dalmıştır. Kivinin içinde bulunan serotonin, vitaminler ve antioksidanlar uyku düzenini oluşturmada ve uyku kalitesini arttırmada yararlıdır. 

 

3. Badem

Badem; fosfor, magnezyum ve B2 vitamini bakımından oldukça zengindir. Düzenli badem yemek diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Bademde lif ve antioksidan da bulunur. Bademin uyku kalitesini artırdığı iddia ediliyor, çünkü badem diğer kabuklu yiyecekler gibi uyku düzenleyici melatonin hormonu içeriyor ve içinde bulunan magnezyum da uyku kalitesini artırıyor. Özellikle uykusuzluk sorunu olanlara öneriliyor. Magnezyum; vücuttaki stres hormonunu azaltıyor, bu da uykunun bölünmemesine yardımcı oluyor.

 

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; farelere 400 mg badem esansı verilmiş ve bunu yiyen fareler yemeyenlere oranla daha derin ve daha uzun süre uymuştur. Badem yemenin uykuyu düzenlediği söyleniyor ancak bununla ilgili yeterli araştırma bulunmuyor. Eğer denemek isterseniz, uyumadan önce bir avuç badem yemeniz yeterli. 

 

4. Papatya Çayı

Papatya çayı, bitki çayları arasında oldukça popüler. Antioksidan özelliğiyle kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, stresi ve depresyonu azaltıyor, deriyi canlı gösteriyor ve uyku kalitesini artırıyor. 

 

34 yetişkinle yapılan bir araştırmada, yetişkinler 28 gün boyunca bir günde iki kere 270 mg papatya çayı esansı tüketmişlerdir ve bu kişiler uykuya 15 dakika daha erken dalmış, gece daha az uyanmışlardır. Diğer bir araştırmada da iki hafta boyunca papatya çayı içen kadınların uyku kalitesinin arttığı bulunmuştur. 

 

5. Ceviz

Cevizde 19’dan fazla vitamin ve mineral bulunuyor. Bunların başlıcaları; magnezyum, fosfor ve çinkodur. Ceviz bu nedenle besin değeri oldukça zengin bir gıda maddesidir. Bunlara ek olarak, cevizde omega 3 gibi sağlıklı yağlar ve protein de bulunuyor.

 

Ceviz kalp sağlığını koruyor, yüksek kolestrolü düşürüyor ve kalp krizi riskini azaltıyor. Ceviz,içinde bulunan melatonin ve omega 3 sayesinde uyku kalitesini de artırıyor. Maalesef cevizin uykuyu düzenlediğiyle ilgili herhangi bir kanıt bulunmuyor ancak yine de denemek isterseniz uyumadan önce bir avuç ceviz yiyebilirsiniz.

 

6. Çarkıfelek Çiçeği Çayı

Çarkıfelek çiçeği çayı, bazı tedavilerde yıllardır kullanılan bir bitkidir. Flavanoid antioksidanı bakımından oldukça zengin bir kaynak olan bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp krizi riskini ve stresi azaltır. Bu çay stresi azaltma özelliği bakımından uykuyu da tetikliyor; bu nedenle uyumadan önce içmek yararlı oluyor.

 

Bir hafta süren bir araştırmada; 41 yetişkin uyumadan önce bir bardak çarkıfelek çiçeği çayı içmiştir ve uyku kalitelerinin arttığı gözlemlenmiştir.

 

Daha rahat uyumamıza yardımcı olan diğer gıda maddelerinden bazıları da şunlardır: Süt, muz, yulaf ezmesi, süzme peynir, marul.

 

Sağlıkla kalın.

25.11.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ