Keten tohumu prostat sorunlarını önlüyor

Keten tohumu prostat sorunlarını önlüyor

Dünyada milyonlarca erkek prostat problemi yaşıyor ve bu sağlık sorununu çözmek için çeşitli ilaçlarla tedaviye veya ameliyata başvuruyor, ancak ilaçlar veya ameliyat soruna her zaman çözüm olmuyor. Yeni bir araştırma gösteriyor ki; keten tohumu hastalık belirtilerini azaltmak ve sağlığınızı kontrol altına almak için en iyi yol olabilir.

 

Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, prostat büyümesi tedavisi için keten tohumu tüketen erkekler iyileşmede önemli gelişmeler gösterdi.

 

Amerikan Üroloji Derneği 2010’da yayınladığı rehberde prostat hastalığını  (İyi Huylu Prostat Büyümesi) epiteryal hücrelerin ve düz kasların prostatik geçiş bölgesinde üremesi şeklinde tanımlıyor. Hastalığın en yaygın belirtileri ise şunlar:

- Sık sık tuvalete çıkma

- Bir anda tuvaletin gelmesi

- Geceleri tuvalet sıklığının anormal artması

- Akışta azalma ve kesintililik

- Mesane sıkışması, sürekli tuvaletim var hissi

 

Prostat hastalığı erkekler arasında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Ancak hastalığın tedavisi oldukça yan etkili tıbbi ürünleri içeriyor. Ameliyatlarda da kullanılan bu yan etkili ürünler, ameliyat sonrası bazı sağlık bozukluklarına sebep olabiliyor.

 

Ekonomik ve fiziksel olarak bu sağlık sorununu bu yöntemlerle çözmenin maliyeti oldukça büyük. Bu nedenle tedavi için daha güvenli, doğal, etkili ve maddi olarak karşılanabilecek alternatifler geliştiriliyor ve araştırmacılar keten tohumu yemenin böyle bir alternatif olup olmadığını araştırdı. 

 

Bu araştırmada; yaşları 45-75 arasında değişen hastalık teşhisi yeni konmuş 3 grup erkeğe plasebo olarak, düşük dozda ve yüksek dozda odun özü bakımından zengin keten tohumu kabuğu verildi.

 

Araştırmanın sonucunda;

Keten tohumu kabuğunun hastalığın mesane sıkışması, zayıf boşaltım sistemi vb. belirtilerinin azalmasını sağladığı bulundu. 8. Haftada ilk haftalara kıyasla düşük ve yüksek doz olan hastaların bu tarz engelleyici belirtilerin iyi bir oranda geliştirdiği görüldü ancak bu gelişmeler plasebo grubunda görülmedi. Yüksek ve düşük doz keten tohumu alan grup, plasebo grubuna kıyasla yan etkilere maruz kalmadı. Bu da keten tohumunun geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla oldukça güvenli olduğunu gösteriyor.

 

Bu araştırmadaki bir diğer gözlem de, keten tohumu alan gruplarda serbest testesteron oranı artarken, prostatın büyümesine ve kötüleşmesine sebep olan testesteron oranının azaldığı saptanmıştır. Plasebo grubunda ise iki çeşit testesteron oranında da artış görülmüştür. Testesteron oranı giderek azalan yaşlanmakta olan erkekler keten tohumu yiyerek  hormonel dengelerine katkıda bulunabilir.

 

Bu araştırmada keten tohumunun güvenilir, zaman içinde test edilmiş ve besin değeri yüksek bir yiyecek olduğu ve bu nedenle sağlığa 70’den fazla yararı olduğu bulunmuştur.

 

Sonuç olarak, keten tohumu prostat hastalıkları için sadece bir tedavi yöntemi değil, hastalığın kökünden çözülmesi için bir yöntem olabilir. Keten tohumu tüketimi prostat kanseri gibi hastalıkların ilerlemesini de engellemek için de iyi bir seçenek olabilir.

 

Sağlıkla kalın.

 

Not: Bu makale yalnızca bilgilendirme amacını taşır. Teşhis veya tedaviye yönelik öneriler içermez. 

18.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ