Keçiboynuzu unu nedir?

Keçiboynuzu unu nedir?

Keçiboynuzu çok eski yıllardan beri kullanılmakta olan ve sağlığa yararı ile günümüzde oldukça ilgi görmeye başlayan bir meyvedir. Kurutularak tüketilen bu meyvenin unu da sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Çekirdeklerinden ayrılarak öğütülerek un haline getirilen keçiboynuzu unu harnup unu olarak da bilinmektedir. 

 

Doğal ortamında yetişen keçiboynuzlarından yapılması, şifalı bir bitkiden yapılması ile, katkısız olarak hazırlandığında keçiboynuzu unu mutfaklarınızda gönül rahatlığıyla kullanacağınız bir undur.

 

Keçiboynuzu ununun faydaları şunlardır:

• A,C vitaminleri ve sodyum bakımından oldukça zengindir.

• Gribal enfeksiyon ve astım gibi hastalıklara iyi gelir.

• Antioksidan özelliğiyle diyetlerde de kullanılır.

• Kolesterol hastaları için faydalıdır.

• Sindirim ve bağırsak hastalıkları için iyileştirici özelliği vardır.

 

Keçiboynuzunun unundan neler yapabileceğiniz konusuna gelince, kakao ve şekere alternatif olarak gösterildiği için özellikle kış aylarında öksürük ve boğaz ağrısı problemleri olanlar veya çocuğuna sağlıklı bir karışım içirmek isteyenler, keçiboynuzu ununu süte karıştırabilirler. Ayrıca, keçiboynuzu unu ile kakao ve şeker kullanmadan sade, bademli, hindistan cevizli, meyveli enfes kurabiye veya kekler yapabilirsiniz. Şekeri yetmezse keçiboynuzu pekmezi ile bir miktar daha tatlandırabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

 

13.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ