Influenza nedir? Nasıl korunabiliriz?

Influenza nedir? Nasıl korunabiliriz?

Influenza veya genel adıyla “grip” çoğunlukla kış aylarında görülen, bulaşma oranı yüksek, kapalı ortamlarda birbirine yakın kişiler arasında yayılabilen, solunum sekresyonları ile bulaşabilen viral bir enfeksiyondur. Dünyada en çok ölüme neden olan enfeksiyon hastalığıdır.

 

Bir toplumda hiç kimsenin bağışık olmadığı yeni bir influenza alt tipi enfeksiyonu görüldüğünde bu durum influenza pandemisi olarak adlandırılır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre bir hastalığın pandemik olarak nitelendirilebilmesi için üç koşulu sağlaması gerekir. Bunlar:

1. Nüfusta daha önce görülmemiş bir enfeksiyonun ortaya çıkması

2. Hastalığa neden olan virüs ya da bakterilerin insanlara geçmesi ve tehlikeli hastalığa yol açması

3. Enfeksiyonun insanlar arasında kolayca ve hızlı bir şekilde yayılmasıdır.

 

Grip 2-3 günlük bir kuluçka süresinin ardından hızlı bir şekilde vücudu etkisi altına alır. Yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, burun akıntısı, kuru öksürük en bilinen semptomlardır.

 

Yatak istirahatı, bol sıvı alımı, antiviral ilaçlar ve ağrı kesici-ateş düşürücüler hastalığın tedavisinde kullanılır. Hastalık uzman doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Grip ve soğuk algınlığı genellikle karıştırıldığı için uzman kontrolü olmadan yanlış ilaçlar kullanılırsa, hastalık daha uzun sürebilir ve kalıcı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 

Influenza’dan korunmak için etkili yollardan birisi aşıdır. Dünya Sağlık Örgütü her yıl virüsleri yakından takip eder ve aşı içeriği için yıllık önerilerde bulunur. Aşı ile salgında saptanan virüsün antijenik benzerliği varsa %50-80 arası koruma sağlanır. Etkili korunma yöntemlerinden bir diğeri sağlıklı beslenmektir. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerinin tüketimine özen gösterilmelidir. Bitkisel ve hayvansal protein alımına dikkat edilmelidir. Hastalığın en çok eller vasıtasıyla ve hava yoluyla bulaştığını düşünürsek, özellikle toplum içerisinde hareket ettiğimizde eller sık bir şekilde güzelce yıkanmalı, havalandırması yetersiz ve çok kişinin olduğu kapalı ortamlarda olmayı tercih etmemelidir.

 

Sağlıkla kalın.

16.02.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ