İlkbahar meyve ve sebzeleri

İlkbahar meyve ve sebzeleri

Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin besin değeri daha yüksektir. Uzmanlar, hormonlardan minimum ölçülerde etkilenebilmek ve vitaminlerden daha fazla yararlanabilmek için, sebze ve meyvelerin, doğal oluşum zamanlarında tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

 

Bahar aylarının ilk meyvelerinden olan erik, yenidünya ve çağla, vitamin deposudur. Erik, A ve C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca iyi bir bağırsak çalıştırıcı ve direnç arttırıcıdır. Mayıs ayının sonuna doğru iyice olgunlaşan eriği, ilkbahar aylarında tüketmek oldukça faydalıdır. Yenidünya ise, iyi bir A vitamini deposudur. Görme ve büyümeyi olumlu etkiler. İlkbahar denilince akla gelen ilk meyvelerden biri de çilektir. Çilek, iyi bir C vitamini deposu olduğundan, hem antioksidanları içinde barındırır, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

 

Enginar, bakla, semizotu, madımak, ebegümeci, bezelye, taze barbunya, arpacık soğanı ilkbaharın gelişiyle pazarlarda yerini alan sebzelerdendir. Birçok vitamin ve minerali içinde barındıran bu sebzeler, sızma zeytinyağı ile tüketildiklerinde çok faydalıdır. İlkbahar, kış mevsiminden sonra geldiği için, bitkilerin uyandığı ve doğanın yenilendiği mevsimdir. Bu nedenle ilkbahar ve yaz aylarında taze yeşillik çeşidinin en bol olduğu dönemde, taze soğan, taze sarımsak, maydanoz, dereotu, fesleğen gibi yeşilliklerin tüketilmesi sağlığımız açısından önemlidir.

 

Sağlıkla kalın.

20.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ