İklim değişikliğiyle mücadele Nobel getirdi

İklim değişikliğiyle mücadele Nobel getirdi

İsveç Bilimler Akademisi tarafından 1969 yılından bu yana verilen Nobel Ekonomi Ödülü’nün bu yılki sahipleri Paul M. Romer ve William D. Nordhaus oldu. Dünyada iklim değişikliğinin sonuçlarını uzun dönemli makro-ekonomik analizlerle birleştiren Nordhaus halen Yale Ünivesitesi Ormancılık ve Çevre Bilimleri Fakültesi'nde ekonomi profesörü olarak görevine devam ediyor. 

 

Nordhaus, 40 yıla yakındır sürdürdüğü çalışmalarını fosil yakıt kullanımının iklim değişikliğine etki ettiği görüşünden hareketle yönlendirdi. Bu sürenin yarısından fazlasını ise, dünyanın çeşitli ülkelerindeki yönetimleri iklim değişikliğini kabul etmeleri ve karbon emisyonlarının vergilendirilmesini sağlamaları için ikna etmeye çalışmakla geçirdi. 90’lı yıllarda iklim değişikliği ve ekonomi arasındaki etkiyi açıklayan bir model geliştirdi. 

 

Nordhaus ile birlikte ödülü paylaşan bir diğer ABD’li araştırmacı ise Paul M. Romer oldu. New York Üniversitesi Stern Business School’da ekonomi profesörü olan Romer, teknolojik gelişmeleri uzun dönemli makro ekonomik analizlerle birleştirdiği için ödüle layık görüldü.

 

İsveç Bilimler Akademisi yapılan yazılı açıklamada; "Nordhaus ve Romer uzun süreli sürdürebilir ekonomik büyümenin oluşturulması konusunda zamanımızın en temel ve acil sorunlara hitap eden yöntemler geliştirdiler” denildi. İklim değişikliğinin Akademi tarafından “en temel ve acil sorunlardan biri” şeklinde ifade edilmesi dünya kamuoyunda konuya yönelik farkındalık yaratılması açısından büyük önem taşıyor.

 

01.11.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ