Homeopati nedir? Türkiye'de homeopat var mıdır?

Homeopati nedir? Türkiye'de homeopat var mıdır?

Homeopati; bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemidir.

 

Homeopati dünyadaki en tartışmalı ve en popüler alternatif tıp seçeneklerinden biridir. Homeopatinin ana prensibi hastalığa neden olan şeylerin aynı zamanda hastalığı iyileştirebilecek şeyler olduğuna inanılmasıdır. Örneğin; vücuttaki yüksek ateşi düşürmek için normalde ateşe neden olan bir bitki veya madde hastaya verilmektedir.

 

Birçok homeopatik uygulamada, iyileştirme için kullanılacak aktif madde defalarca kez sulandırılır. Bu sulandırmalar sonucu 10 üzeri 99’da bir aktif molekül kalır. Çoğu zaman ilaç olarak satılan bu suyun içinde tek bir aktif molekül dahi kalmaz. Homeopatik ilaçların etkisine inanan kişiler her sulandırma seansında çalkalama işlemi nedeniyle ayrışan ve çözülen moleküllerinin hafızasına yerleştiğini ve daha güçlü hale geldiğini düşünür.

 

Tarihten bugüne homeopati

İlk olarak 18. yüzyıl sonlarında uygulanmaya başlanmış olan homeopatinin günümüze kadar gelmesinin nedeni, 19.  yüzyılda hastalar üzerinde gösterdiği başarıdır. Bu başarının altında o dönem hastanın kanını akıtmak gibi yanlış tedavi uygulamalarının insanları daha da kötü etmesi yatmaktadır. Homeopatinin hiçbir farmakolojik etkisi olmasa bile en önemli özelliği hiçbir zararının da olmamasıdır. Alman doktor Samuel Hahnemann, 1976 yılında dönemin metotlarını doğru bulmayarak alternatif yöntemler geliştirmeye karar vermiştir. İlk homeopatik ilaçları bulan Hahnemann’ın hastaları iyileşmeye başlamış ancak bu içtikleri suyun mucizevi etkilerinden değil dönemin yanlış tıp uygulamalarına maruz kalmamaları ve Hahnemann’ın yaşam önerilerini dilemeleri ile olmuştur.

 

Hahnemann her hastasına katı kurallar listesi vermiş ve ancak listedekiler hastalık süresince uygulanırsa ilaçlarının işe yarayacağını söylemiştir. İşte Hahnemann’ın listesinde yasak olan ilginç olan şeylerden bazıları;

 

- Kahve, çay, alkol tüketmek

- Aşırı baharatlı veya tatlı şeyler yemek

- Peynir, soğan ve et tüketmek

- Koyun yününden elbiseler giymek

- Aşırı yorucu işler yapmak veya tüm gün yatıp hiçbir şey yapmamak

- Rüzgarda kalmak, at sürmek ve oyun oynamak

 

Ülkemizde homeopati ve eğitimleri

"Türkiye’de homeopat var mıdır?" sorusuna gelecek olursak; Türkiye’de homeopat eğitimi, Homeopati Derneği tarafından verilmektedir. Dernek, Türkiye’de homeopatinin yaygınlaşmasını sağlamak, homeopati uzmanı yetiştirmek, homeopatik danışmanlık hizmeti vermek, projeler ve araştırmalar yapmak üzere 2008 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

 

Kuruluşundan bugüne kadar ‘’Sağlık Bakanlığına sunulan raporlar, çalışmalar ve düzenlenen Uluslararası konferanslar sonucunda, Türkiye’de 27.10.2014 tarihli ve 29158 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ‘’Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalar Yönetmeliği” kapsamında kabul edilmiştir.

 

TC Sağlık Bakanlığı tarafından "kişiye özgü seçilmiş homeopatik ilaçlar ile sağlık durumunu iyileştirmeyi hedef alan bütüncül bir uygulama yöntemidir.’’ tanımı yapılmıştır.

26.10.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ