Gerçek karabiber nasıl anlaşılır?

Gerçek karabiber nasıl anlaşılır?

Baharatın kalitelisini kullanmak, yemeklere istediğimiz lezzeti verebilmenin yanında sağlığımız açısından da önemli. Konu baharat olduğunda en tartışmalılardan birisi ise, neredeyse her yemeğe giren, en sık kullandığımız çeşitlerden karabiber. Karabiberi ucuza mal etmek ve karı artırmak amacıyla üreticiler tarafından pek çok yönteme başvuruluyor. Örneğin toz karabiber imalatında bitkinin tanesini dalına bağlayan saplar da içine katılarak hacmi artırılıyor. Bu tarz işlemler sağlık bakımından sorun teşkil etmese de ürünün kalitesini düşürüyor. Bazıları ise, karabiberle ilgisi olmayan farklı maddelerin ürüne katılması, yani tağşiş şeklinde oluyor. Toz karabiberi siyahlaştırmak için boya ile karıştırılması, içine yaprak, kepek, talaş gibi maddeler konulup öğütülmesi, un veya galeta unu ile karıştırılması gibi tüketiciyi kandırmaya yönelik bu yöntemler, ürünü sağlık bakımından da çekinceli hale getiriyor. Ev dışı tüketimin yoğun olduğu restoran tarzı işletmelerde kimi zaman, uygun fiyatlı olmaları nedeniyle, bu tarz sorunlu ürünler bilerek veya bilmeden müşterilere sunulabiliyor.

 

Kaliteli ve taze tane karabiberin özellikleri

İster tane ister toz şeklinde olsun, karabiber alırken veya kullanırken ilk dikkat etmemiz gereken şey kokusudur. Kapağı açıldığında kimi zaman sizi hapşırtan, kendine has yoğun kokusu, onun katkısız ve taze olduğunun en önemli kanıtıdır. Tane karabiberin boşluksuz dokusu, sertliği ve parlağa yakın rengi, kalitesiyle ilgili fikir veren diğer özellikleridir. Tane karabiberi elinizle ezdiğinizde, iri parçalar şeklinde ufalanır. Hafif yağlı bir görünümü vardır. Fakat eğer bayatlamışsa kuru görünüşlü olur ve ezildiğinde daha küçük parçalar şeklinde ufalanır. Tane karabiberin kaliteli ve taze olduğunu test etmenin bir diğer yöntemi ise, suya atmaktır. Suda hafifçe de olsa batıyorsa taze, su yüzeyinde kalıyorsa olması gerektiğinden fazla süre bekletilmiş ve kurumuş demektir. Bu yöntemi, evinizdeki tane karabiberin halen taze olup olmadığını kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

 

Toz karabiber alırken bunlara dikkat

Konu toz karabiber olduğunda, iyisini ayırt etmek biraz daha zordur. Koku yine önemli bir kriterdir. Ağzınıza aldığınızda, kendine has acısıyla dilinizin ucunu hafifçe sızlatmalıdır. Görünüş bakımından canlı ve koyu grimsi bir kahverengi tona sahiptir. Fazla beyaz veya solgun renkli olmamalıdır. Bununla birlikte, çok ince, un haline öğütülmüş toz karabiberdense, bir miktar daha kalın öğütülmüş olanları tercih etmekte fayda vardır. Çünkü toz karabiberin tanelerinin formu da, kalitesi ve saflığı konusunda fikir verir: Taneler yassı değil, yuvarlağa yakın olmalıdır. Kalın öğütülmüş olanları size bunun ayırdına varma imkanı verir. Tüm bunlarla birlikte, fiyat da önemli bir ayırt edicidir. Satın aldığınız toz karabiberin birim fiyatı tane karabibere göre belirgin şekilde ucuzsa, bunu tercih etmemenizi öneririz. 

 

Baharat seçerken çevre koşulları da önemli

Kimi zaman ürün aslında kaliteli ve katkısız olsa da, saklama ve sunum koşulları da karabiberin bozulmasına neden olabilir. Açıkta satılan, ışığa, neme ve ısı değişimlerine maruz kalan, tarihi geçmiş baharatlar, beklenen lezzeti ve kokuyu sağlayamayacaktır. 

 

Sağlıkla kalın.

 

 

22.06.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ