Geçmişten gelen sağlık deposu: Sade Yağ

Geçmişten gelen sağlık deposu: Sade Yağ

Sağlıklı ve bilinçli tüketime yöneldikçe en çok dikkat ettiğimiz konulardan birisi de hiç şüphesiz yemeklerde kullandığımız yağlar oldu. Zeytinyağı ve tereyağı ile birlikte sade yağ da kendine yer edinmeyi başardı. Aslında geçmişi çok eskilere dayanan bir yağ çeşidi sade yağ. Zaman içerisinde unutulmaya yüz tutsa da, sağlıklı yaşam için yeni alternatifler aramaya başladığımız son zamanlarda tekrar duymaya başladık adını. Peki, sade yağ tam olarak nedir, nasıl elde edilir ve yararları nelerdir?

 

Dilimizde sade yağ ya da saf yağ olarak kullanılan bu yağ çeşidi dünyada genel olarak “ghee” adıyla bilinmektedir ve saflaştırılmış yağ anlamına gelmektedir. Sade yağ, genel olarak süt ve süt ürünlerinden elde edilen tuzsuz tereyağından yapılmaktadır yani sade yağın hammaddesi doğal sütten yapılan doğal tereyağıdır. Bu tuzsuz tereyağından suyun ve yağsız kuru kısmın uzaklaştırılması ile neredeyse tamamı süt yağını içeren sade yağ elde edilmiş olur. Bu nedenle sade yağ, süt yağı olarak da bilinmektedir. Sade yağ %100 süt yağı iken, doğal bir tereyağında süt yağı oranı %85 civarındadır. 

 

Sade yağ, su ve yağsız kuru kısmı içermediği için çok daha lezzetlidir. Yoğun yağ içeriğine sahip olduğu için çok az miktarda dahi kullanılsa yemeklere tadını fazlasıyla verir. Kolay kolay bozulmayan sade yağ, dış ortamda muhafaza edilebilir. Buzdolabına koyulursa bozulmadan 1 yıl boyunca saklanabilir. En dikkat çekici özelliklerinden biri ise, yanma ısısının 250 °C’ye kadar çıkabilmesidir. Bu sayede serbest radikaller ortaya çıkmadan sağlıklı bir şekilde kızartma dahi yapılabilir. Yağda eriyen özellikle A, D ve E vitaminleri ve ayrıca K vitamini bakımından çok zengindir. İçeriğinde laktoz ve kolesterol bulundurmaz. Bu nedenle kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur ve kalp dostudur. Sindirim sistemini korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 

 

Sağlıkla kalın.

 

28.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ