Evinizde organik atıklarınızdan kompost yapın.

Evinizde organik atıklarınızdan kompost yapın.

Doğanın döngüsünde organik atıklar toprağı besler. Şehir hayatında ise organik çöpleri toprakla buluşturamadığımız için, bir taraftan kötü kokan çöp kutuları yaratırken, diğer taraftan toprağı bu doğal gübreden mahrum bırakıyoruz. Organik atıkları şehir yaşamında en iyi değerlendirmenin yolu ise kompost yapmaktır. Bunun için bir bahçeye ihtiyacınız yok. Balkonda veya mutfağınızda havadar bir alan ayırmanız yeterli. 

 

Kompost nedir?

Kompost, genel olarak bitkisel ve hayvansal atıkların oksijenli ortamda bozunarak organik gübreye dönüşmesi olayıdır. Bütünüyle canlı atıklardan elde edilen kompost, toprağın beslenmesi ve mineraller bakımından canlandırılması için oldukça önemli bir görevdedir. 

 

Evde kompost nasıl yapabiliriz?

- Öncelikle pazar veya manavlardan 3 tane sebze kasası temin edin. 

- Kasaların içini tel file ile kaplayın. 

- Koli kartonları ile tel kasaların dört yan yüzeyini kaplayın. (Tel yardımı ile sabitleyebilirsiniz.)

- Kasaları üst üste koyun. 

- Kompostunuzu yaparken kullanmak için en üst kasayı örtecek bir kapak veya branda ayarlayın. 

 

Öncelikle kompostunuzun karbon kısmını oluşturacak malzemeleri sepetlere koymalısınız. Karbonlar: Dışarıdan toplayabileceğiniz kuru otlar, dallar, yapraklar, mürekkepsiz kağıtlar, kartonlar, kuruyemiş kabukları, talaş. 

 

Artık organik atıklarınızı ayrıştırarak bu kasalara atmaya başlayabilirsiniz. Organik atıklar: Ayıkladığınız yeşilliklerin yaprakları, kökleri, meyve-sebze atıkları, kabukları, çekirdekleri, yağsız yemek atıkları, çay/kahve posası, pişmiş yumurta kabuğu. 

 

Komposta atılmaması gerekenler: Süt ürünleri, yağ, et, balık, narenciye, çiğ yumurta kabukları, yabani otlar ve tohumlar. 

 

Organik atıklar azot içeriklidir. Bunu dengelemek için azot/karbon oranı 1'e 2 olacak şekilde karbon eklenmelidir. Azot ve karbon atıkları biraraya geldiğinde yanma başlar. Karışıma elinizi soktuğunuzda ılık olduğunu göreceksiniz. Birkaç hafta içinde kompostunuzdan gelen mis gibi toprak kokusuna inanamayacaksınız. 

 

Kompostunuzu saksılarınıza dökebilir, herhangi bir bahçeye bitki ve ağaç köklerine atarak onları besleyebilirsiniz. Evde hazırladığınız sebze yatakları için de çok besleyicidir.

 

Sağlıkla kalın. 

08.05.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ