İstanbulluları geri dönüşüme teşvik edecek proje

İstanbulluları geri dönüşüme teşvik edecek proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluları geri dönüşüme teşvik etmek için yeni bir proje geliştirdi. Buna göre, “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” ismi verilen otomatlara pet şişe ve alüminyum içecek kutularını atarak, İstanbulkart’a bakiye yüklemesi yapmak mümkün olacak. Şişe ve kutunun boyutlarına göre, İstanbulkart’a yüklenecek miktar 2 ile 9 kuruş arasında değişecek. Bu bakiye, normal kart bakiyesi şeklinde tüm ulaşım araçlarında kullanılabilecek. Belli bir yükleme miktarına erişenlere, Şehir Tiyatroları’ndan ücretsiz bilet ve belediyenin sosyal tesislerinde indirimli hizmet alınması gibi imkanlar da sağlanacak.

 

Akıllı konteynerler ilk olarak İstanbul’da metro istasyonları ile Eyüp, Beyoğlu ve Şişli’deki pilot okullara yerleştirilecek. 17 Eylül’de okulların açılmasıyla birlikte, İstanbullular ilk konteynerleri görmeye başlayacak. Gelecekte ise bu projenin tüm Türkiye’de uygulanması öngörülüyor.

 

Doğaya bırakıldığında yüzlerce yıl boyunca kaybolmayan plastik ve alüminyum maddelerin geri dönüşüm ile yeniden kullanıma sokulması, özellikle İstanbul gibi her gün milyonlarca ton atık üreten bir kentte büyük önem taşıyor. Projenin, çevre kirliliğinin azaltılmasının yanı sıra, toplumsal farkındalığın artırılmasına da katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

 

Sağlıkla kalın.

11.09.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ