Etin tazeliği nasıl anlaşılır?

Etin tazeliği nasıl anlaşılır?

Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan protein deposu et tazeliği önem taşıyan bir besindir. Et yapısı bakımından da oldukça kolayca bozulabilen bir gıda çeşididir.  Bozuk et tüketildiğinde ise zehirlenmeye yol açabilir. Peki aldığımız etin taze olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

 

Rengine bakın.

Öncelikle alacağımız etin rengine iyi bakmalıyız. Bu, etin tazeliğini anlamak için ilk ve en kolay yöntemdir. Taze etin rengi kırmızı ve parlaktır. Bozulmuş etin rengi ise genellikle mor, yeşil veya siyaha dönük olur veya ette bölgesel renk değişimleri görülmeye başlar.

 

Kokusuna bakın.

Etin tazeliğini anlamak için diğer önemli nokta ise kokusudur. Bozulmuş ette etin kendine has kokusu rahatsız edici ağır bir kokuya dönmüştür. Genellikle sıcak bir ortamda tutulduğunda et bozulur ve kokuyu salar, bu kokuyu o ortamda kolaylıkla hissedebilirsiniz. Satın alırken ise ambalajlanmadan önce kokusuna da bakmak taze olup olmadığını anlamanın bir yoludur.

 

Dokusuna bakın.

Etin tazeliğini anlamak için bir de dokusuna bakabilirsiniz. Taze et parlak olur ve dokuduğunuzda elinize yapışmaz, uzamaz. Eğer et parlaklığını yitirmiş ve dokunduğunuzda yapışkan bir kıvam almış ise bozulmaya başlamıştır. Ayrıca, taze etin yüzeyi hafif ıslaktır, yüzeyi aşırı kuru veya aşırı ıslak ise de bozulmaya başlamıştır. Bozulan etin yüzeyiyle içi arasında da renk farklılıkları oluşmaya başlamıştır.

 

Piştikten sonra...

Taze et diri ve  yumuşak olur, piştikten sonra ağızda kolay dağılır, kolay dilimlenir.  

 

Et alırken veya pişirirken tazeliğine mutlaka dikkat edin. Aksi takdirde, bakteri ve virüslerle kaplı bozuk bir et almış ve yemiş olabilirsiniz. Bozuk etin sağlığa birçok zararı vardır. Bu nedenle etinizi almadan önce mutlaka kontrol edin ve etinizin tüketilene kadar hep soğuk ortamlarda muhafaza edildiğine emin olun.

 

Sağlıkla kalın.

16.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ