Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?

Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?

Balık satın alırken, hangi balığın hangi mevsimde tüketilmesi gerektiğini bilmek kadar önemli olan bir diğer konu ise, balığın taze olup olmadığını anlamaktır. Her yaş döneminde vücudumuz için en önemli gıdaların başında gelen balığın tazeliğini anlamak için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

 

- İlk dikkat edilmesi gereken husus, balığın gözleridir. Oldukça parlak ve dışa doğru bombeli gözler, balığın taze olduğunu göstermektedir. İçe doğru girmiş saydamlaşmış donuk gözler ise, balığın bayatlamış olduğu anlamına gelmektedir.

 

- Bir balığın taze olup olmadığını anlamanız için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, balığın solungaçlarıdır. Taze bir balığın solungaçları oldukça canlı kırmızı renktedir. Bayat balıklarda bu renk canlılığını yitirir. Bir satış hilesi olarak solungaçlar kırmızı mürekkeple boyanabilmektedir fakat bu şekilde boyanan solungaçlarda boya akmaktadır. Bu nedenle kırmızılığın akıp akmadığını kontrol etmek de iyi olacaktır.

 

- Taze balığı ayırt edici bir diğer özellik ise balığın pullarıdır. Taze balıklarda pullar oldukça parlak ve sıkı bir şekilde gergindir. Elinizde dokunduğunuzda yerinden oynamazlar. Bayat balıklarda ise pullar gerginliğini kaybederek dokunduğunuzda elin hareketi yönünde hareket ederler. 

 

- Pulsuz balıklarda da balığın derisine; derinin parlaklığına ve gerginliğine dikkat etmek gerekir. Bayat balıkların derileri soluk ve gerginliğini kaybetmiş şekildedir. Balığın derisine bastırdığınızda içine girip geri eski haline dönüyorsa balık tazedir. Buruşmaya başlamış bayat balıklarda ise, dokunduğunuz yerlerde izler kalmaktadır. 

 

- Tazeliği anlamak için balığın kokusu da bir başka önemli noktadır. Taze balıklar neredeyse kokusuzken, bayat balıklar içerdikleri asit kokusunu yaymaya başlayarak pis bir koku ortaya çıkarırlar.

 

Tüm bu noktalara dikkat ederseniz, taze ve bayat balıkları kolaylıkla birbirinden ayırt edebilir, böylece taze balık aldığınıza emin olabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

03.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ