Turşudan yemeğe uzanan lezzetli yolculuk

Turşudan yemeğe uzanan lezzetli yolculuk

Ölçülü tüketildiğinde insan yaşamı için oldukça yararlı olan turşu, ana yemeklerin en lezzetli eşlikçisi olmasının yanı sıra kimi zaman da tek başına bir yemek olarak sofralarımızı süslüyor. Özellikle Uzak Doğu kültüründe oldukça yaygın olan fermente turşu yemekleri, acı ve ekşi tatlardan hoşlananlar için birer lezzet harikası. Uzak Doğu kültürü dışında, Karadeniz yöresi başta olmak üzere Türk mutfağında da çeşitli turşu yemekleri boy gösteriyor.

 

Kimchi 

 

Oldukça ünlü ve geleneksel bir Kore yemeği olan Kimchi, aslında Kore lahanasından yapılan bir çeşit turşudur. Çok farklı şekillerde yapılabilmesine rağmen genel olarak Beçu denilen Kore lahanası, turp, kuru soğan, taze soğan ve tercihe göre farklı sebzeler kullanılarak yapılır. Öncelikle Kore lahanası iyice tuzlanarak 2-3 saat boyunca suda bekletilir. Dilerseniz bir gece boyunca da bekletebilirsiniz. Ardından güzelce yıkanarak fazla tuz uzaklaştırılır. Kore lahanasıyla birlikte tüm sebzeler ince ince ve uzun uzun kesilerek üzerine bol sarımsak, pul biber, soya sosu, pirinç sirkesi ve kaya tuzu konarak fermantasyon sağlanması için 2-3 gün boyunca serin bir yerde bekletilir. Ardından yenmeye hazır olan Kimchi, en çok pirinç pilavı ve ana yemeklerle tüketilmektedir. Kore mutfaklarında evde ekmek olmayabilir ama kimchi asla eksik olmaz diye bilinir. Bu lezzet, Türkler tarafından da oldukça seviliyor. 

 

Gari 

 

Başlı başına bir yemek olmasa da, Gari yani zencefil turşusu da Kimchi gibi özellikle Japon mutfağının baş tacı sushinin en güzel eşikçisi olarak oldukça sevilen bir turşu çeşidi. Gari’nin ana malzemesi, tam bir sağlık deposu olan kök zencefil. Taze zencefiller soyulup, ufak parçalara ayrıldıktan sonra bir bardak limonlu ve tuzlu su içinde iyice bekletilir. Ardından, zencefiller kaya tuzu ve isteğinize göre bir miktar şekerle iyice karıştırılır. Pirinç sirkesi veya elma sirkesi ve şekerle kaynatılan su, zencefil karışımına dökülerek soğuyana kadar serin bir ortamda bekletilir. 2-3 gün sonunda yemeye hazır olan Gari, sushi başta olmak üzere birçok yemekle birlikte tüketebileceğiniz harika bir turşu çeşidi olarak sofralardaki yerini alıyor.

 

Galdirik

 

Turşu yemekleri denince, Dünya mutfağından sonra Türk mutfağından ilk akla gelen yemek hiç kuşkusuz Galdirik kızartması. Sağlık açısından birçok yararı bulunan ve genellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen Galdirik Otu öncelikle yapraklarından uzaklaştırılır ve saplarına sirke, bol sarımsak, tuz ve biber koyularak turşusu kurulur. Galdirik turşusundan isteğe göre alınarak iyice yıkanır ve fazla tuzundan arındırılması sağlanır. Mısır unu ve isteğe göre doğal ekmekler içine doğranarak iyice karıştırılır. Tavada eritilen tereyağı ve zeytinyağı ile birlikte karıştırılan karışım kızartılır ve servise hazır hale gelir. Oldukça lezzetli olan bu yemek, Karadenizliler dışında, birçok kişi tarafından da büyük bir iştahla yenmektedir.

 

Turşu Kavurması

 

Yine Karadeniz mutfağının Türk mutfağına armağanı olan turşu kavurması başta fasulye turşusu olmak üzere birçok turşu çeşidi ile yapılan oldukça lezzetli bir yemek çeşididir. Daha önceden kurulup iyice kıvama gelen turşular öncelikle suda bekletilerek fazla tuzu uzaklaştırılır. Sonra,  dilediğiniz boyutta doğranır. Tavada kuru soğanlar, zeytinyağı ve salçayla pembeleştirildikten sonra, içerisine turşu karışımı eklenerek kavrulmaya bırakılır ve ardından kavrulan turşular, afiyetle yenilir. Dilerseniz, bu karışımın içine farklı soslar da ekleyerek turşu kavurmasını daha lezzetli hale getirebilirsiniz. 

 

Afiyet olsun. 

14.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ