Doğal ebeveynlik (attachment parenting) nedir?

Doğal ebeveynlik (attachment parenting) nedir?

Doğal ebeveynlik bir çocuk büyütme yöntemidir. Amerika’da ortaya çıkan yöntemin orijinal adı “Attachment Parenting”dir.  Bebeğin verdiği sinyalleri okuyarak doğru bir şekilde cevap verebilmeyi gerektirir. Çocuğun kendi istediği gibi hareket etmesine izin verilmemesi, günümüzde çocuk eğitiminde problemlerin temelini oluşturmaktadır. Doğal ebeveynliğin amacı, ebeveynlerle çocuk arasında sağlıklı iletişim kurmak ve çocuğun kısıtlamalardan kurtularak hayatın olağan akışı içerisinde yaşamını sürdürebilmesidir. 

 

Doğal ebeveynliğin temelinde çocuğun içgüdülerine cevap vererek yetiştirilmesi esas alınır. Uyku eğitimi, tuvalet eğitimi gibi eğitimler çocuğun hayatından çıkarılır, çocuğa zaman kısıtlaması getirilmez. Yani, 1 yaşına geldiğinde yürümeli, 2 yaşına geldiğinde konuşmaya başlamalı gibi yaklaşımlar doğal ebeveynlikle bağdaşmayan davranışlardır. Bu nedenle doğal ebeveynlikte en önemli şey, bebeğin ne istediğine kulak verebilmektir. Büyüme süreci doğal akışına bırakılarak bebeğin kısıtlanmadan büyümesi sağlanmaya çalışılır. Çocuktan gelen sinyalleri anne ve babanın doğru algılaması ve yanıtlaması çok önemlidir.

 

Doğal ebeveynliği uygularken atılacak adımlardan en önemlisi bebeğe karşı sevgi dolu olmak ve tutum ve hareketlerine karşı saygı duymayı öncelik haline getirebilmektir. Bebeğin ihtiyaçları hassas bir şekilde sevgiyle karşılanmalı, bebeğe karşı pozitif disiplin uygulanmalıdır. Bebek yanlış olanı yaptığında cezalandırılmamalı, sevgi bağı daha da güçlendirilerek bebeğin yanlış olan davranışından uzaklaşması sağlanmalıdır. 

 

Uzman Pedagog Adem Güneş “Doğal Ebeveynlik” adlı kitabında, çocukları cezalandırma ve mükafatlandırmanın doğru bir yöntem olmadığını, onlara insan olmanın değerini yaşatmanın ebeveynliğin en önemli ilkesi olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, çocukların kendi iradeleriyle ortaya koydukları davranışların çok daha önemli olduğunu, başkalarını taklit etmenin ise çocuğun gelişimini negatif yönde etkilediğini vurgulamıştır. 

 

Doğal ebeveynlikte belli kural ve davranışların kesin çizgilerle ayrılmış olmaması, yöntemin aileden aileye değişiklik gösterebilmesine olanak vermektedir. Bu nedenle her uygulama her çocukta farklı şekillerde etki gösterir. Bu durum çocuğun kişisel karakterini geliştirmesinde ve kendine ait özgünlüğünü korumasına yardımcı olurken, aile kültürünü pozitif yönüyle yaşamına adapte edebilmesine olanak sağlar. Doğduğu andan itibaren bebeğe bir birey gözüyle bakarak büyüme süreci boyunca verilen sevgi ve saygı bebeğin pozitif gelişimine önemli katkılar sağlar.

 

Sağlıkla kalın.

30.03.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ