Beyin gelişimi için bebeğinizi sık sık kucaklayın.

Beyin gelişimi için bebeğinizi sık sık kucaklayın.

Bebeğine sarılan bir ebeveyn misiniz? Eğer cevabınız evet ise, bebeğinize sarılmaya devam edin. Çünkü bebeklere, gelişme döneminde gösterilen fiziksel şefkatin önemini ortaya koyan bir araştırma yapılmış. Ohio’daki Nationwide Çocuk Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada siz bebeğinize sarıldıkça, onun beyin gelişiminin arttığı sonucuna varılmış.

 

Bu araştırmaya prematüre ve tam zamanında doğan 125 bebek dahil edilmiş ve bu bebeklerin fiziksel temasa nasıl tepki verdikleri gözlemlenmiş. Sonuçlar göstermiş ki; aileleri veya hastane çalışanları tarafından sevgi/şefkat gören bebeklerin beyinleri daha güçlü cevap veriyor. Zamanında doğan bebekler ise daha fazla anne karnında fiziksel olarak kapsandığından, prematüre bebeklere göre kucaklanmaya daha fazla yanıt veriyor. Araştırmacı Dr. Nathalie Maitre göre, bebekleri kucakta sallamak veya fiziksel temas gibi bu kadar basit şeyler onların gelişimlerinde büyük bir fark yaratacak.

 

Özellikle erken doğan bebeklerin pozitif ve destekleyici bir dokunuş (ebeveynlerle ten tene bir bakım) almasından emin olmak onların beyin gelişimlerine yardımcı olması bakımından çok önemli, çünkü bu bebekler bu tarz yumuşak bir dokunuşu zamanında doğan bebeklere göre anne karnında daha az deneyimledi.

 

Temel olarak, şefkatin bebeklerin beyin gelişiminde olmazsa olmaz bir rolü var. O yüzden, bebeğinize bol bol sarılın ve çevrenizdeki insanlara da bebeğinizi sevmenin, ona sarılmanın öneminden bahsetmeyi unutmayın.

 

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

 

22.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ