Daha sağlıklı beslenmek için 13 basit ipucu

Daha sağlıklı beslenmek için 13 basit ipucu

Sağlıklı beslenmenin, bilimsel olarak, çeşitli kronik hastalıkların riskini azalttığı ve sağlığımızı korumada önemli bir yeri olduğu kanıtlanmıştır. Şimdi sizlere sağlıklı beslenmeyle ilgili bazı ipuçları sıralayacağız.

 

1.Yavaş yiyin

Yemek yeme hızınız, ne kadar yediğinizi ve kilo alma ihtimalinizi etkilemektedir. Tokluk hissini veren hormonun salgısının, beyin tarafından algılanması 20 dakika sürdüğü için yavaş yemek, beyninizin tok olduğunuzu anlaması için gerekli süreyi sağlayacaktır. 

 

2. Tam buğday ekmeğini tercih edin

İçerdiği zengin lif, B vitaminleri, demir, magnezyum gibi çeşitli mineraller nedeniyle işlenmiş buğdayın aksine tam buğday tahılları, başta diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucudur. 

 

3. Listesiz alışveriş yapmayın

Market alışverişine giderken liste yapın ve alışverişe aç gitmeyin. Bilinçli şekilde ve tok karnına alışveriş yapmak daha sağlıklı gıdalar almanıza yardımcı olacaktır.

 

4. Kahvaltıdan yumurtayı eksik etmeyin

Özellikle sabah yenen yumurta, temel besin maddelerinin en besleyicisi olan proteini, yüksek miktarda içerir.

 

5. Yeterince su için

Kış mevsiminde ortalama 8-10 bardak su içmek ve yaz aylarında bunu iki katına çıkarmak, sağlığımızı korumaya önemli katkı sağlayacaktır.

 

6. Kızartma yerine ızgara veya fırın kullanarak pişirin

Gıdaların kızartılması, kalp ve damar hastalıkları ile kanser riskini arttırdığından, ızgara veya fırında pişirilmesi önerilmektedir.

 

7. Omega-3 ve D vitamini alın

Kemik ve bağırsak sağlığı ile bağışıklık ve sinir sisteminin güçlenmesi için Omega-3 ve D vitamini içeren gıdaları tüketin.

 

8. Haftada en az bir yeni sağlıklı yemek tarifi deneyin

Haftada en az bir kere yeni bir sağlıklı yemek tarifi denemeyi hedefleyerek, yiyecek ve besin alımlarınızı değiştirip, çeşitlendirebilirsiniz.

 

9. Sebzeleri önce yiyin

Karbonhidratça zengin bir yemekten önce sebze yemek, kan şekeri seviyenizin düzenlenmesini sağlayarak, sağlıklı beslenmenize katkı sağlayacaktır.

 

10. Meyvelerin suyu yerine kendisini yiyin

Bir meyvenin kendini yemek yerine suyunu içerseniz içerdiği vitamin, mineral, lif ve antioksidanları tam olarak almamış olursunuz. Bu nedenle meyveyi yiyerek tüketmeyi tercih edin. 

 

11. Egzersiz yapın

Her gün 30 dakikalık egzersiz, kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirmenin yanı sıra, enerji seviyemizi arttırmaya, kronik hastalık riskini azaltmaya ve daha kaliteli uykuya yardımcı olacaktır.

 

12. Uykunuzu iyi alın 

Uyku yoksunluğu, genellikle iştah artışı ile sonuçlanan iştah regülasyonunu bozarak, kalori alımını arttırıp, kilo almaya neden olur.

 

13. Sağlıklı yağları tercih edin

Pamuk tohumu, ayçiçeği ve kanola yağı gibi işleme tabi tutulan yağlar, Omega-3 bakımından fakir ve faydası tartışmalı olan yağlardır. Bunların yerine zeytinyağı, fındık yağı, Hindistan cevizi yağı gibi alternatifleri tercih edin.

 

Sağlıkla kalın.

23.03.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ