D vitamini neden çok önemli?

D vitamini neden çok önemli?

D vitamini, insan sağlığı için çok önemli bir vitamin olup, A, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen bir vitamindir. Kemikler, kaslar, dişler, bağışıklık sistemimiz ve daha birçok açıdan vücudumuzun D vitaminine ihtiyacı vardır. Peki D vitamininin vücudumuza etkileri nelerdir ve nasıl temin edilir?


Kalsiyum ve fosforun bağırsaklarda emilimi D vitamini tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle, özellikle kemik gelişimi ve kemik büyümesi için D vitamini hayati önem taşımaktadır. Kemik sağlığının yanı sıra, diş oluşumu ve diş sağlığı açısından da çok önemlidir. D vitamini sayesinde kemik erimesi önlenir ve dişlerin güçlü olması sağlanır. Kasların kuvvetlenmesi için de D vitamini çok önemlidir. Bu sayede yorgunluk ve ağrı hissinin yok edilmesine yardımcı olur.


D vitaminin bir diğer önemi ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmasıdır. Vücuttaki mikroplara karşı savaşan ve kansere karşı koruma sağlayan T hücrelerinin etkisi, D vitamini sayesinde artmaktadır. Böylece vücuttaki enfeksiyonlara karşı D vitamini sayesinde direnç kazanılmaktadır. Grip ve soğuk algınlığından korunmanın en önemli faktörlerinden biri D vitaminidir.


İnsülinin pankreastan salgılanması D vitamini tarafından düzenlendiği için insülin direnci ve şeker hastalıklarının kontrolü için de D vitamini alımı oldukça önemlidir. D vitaminin kan basıncını düzenleme özelliği sayesinde tansiyonu düzenler ve kalp hastalıklarına karşı önemli bir korunma sağlar.Peki, vücudumuz sağlığı için bu kadar önemli olan D vitaminini vücudumuza nasıl alırız?

Bilinen en etkili D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Güneşe direkt maruz kalındığı zaman deride D vitamini oluşumu gerçekleşir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ölçülü olacak şekilde güneşten yararlanmak D vitamini depolamak adına çok önemlidir. Yapılan bazı araştırmalar haftada en az iki kere, çok bilinenin aksine, öğle saatlerinde olmak üzere ve güneş koruyucusu olmadan, en az kollar açık olacak şekilde 15-30 dakika güneşlenmenin vücudun D vitamini sentezlemesi için en uygun güneşlenme yöntemi olduğunu göstermiştir. 

 


Deniz ürünlerinin hepsi D vitamini kaynağı bakımından çok zengindir. Uskumru, somon ve ton balığı başta olmak üzere her türlü balık, istiridye ve karides tüketmek vücudunuzdaki D vitaminini arttırmaktadır. Yumurta ve süt ürünleri de önemli miktarda D vitamini içermektedir. Düğme mantar en çok miktarda olmak üzere, mantarlar ve patates günlük D vitamini ihtiyacınızın karşılanması açısından oldukça önemli gıdalardandır.

 

D vitamini eksikliği; kemik hastalıklarına, kas ağrılarına, kalsiyum eksikliğiyle ortaya çıkan raşitizm hastalığına, diş sağlığı problemlerine, grip ve nezle gibi enfeksiyonel hastalıklara çabuk yakalanmaya, kalp hastalıklarına ve en ileri boyutta kanser riskinin artmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, sağlıklı bir yaşam için günlük D vitamini ihtiyacını ihmal etmemek gerekir.

 

Sağlıkla kalın.

30.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ