Çavdar ezmesi nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir?

Çavdar ezmesi nasıl tüketilir ve faydaları nelerdir?

Çavdar buğdaygiller ailesinden bir tahıldır, ezilmesi ile elde edilen çavdar ezmesi yüksek lif içerir. 100gr çavdar yaklaşık 40gr lif içerir. Karbonhidrat, protein ve potasyum açısından zengin olan çavdar ezmesi ayrıca E ve B1 vitamini, niyasin, tiamin, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, mangan ve folik asit açısından zengindir.

 

Çavdar tüketiminin tavsiye edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de polisakkaritlerdir. Polisakkaritlerin kan şekerini düzenlediği ve uzun süre tok tuttuğu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Çavdarın içinde bulunan lif hazmı kolaylaştırarak sindirim sistemini düzenler ve midede şişkinlik yaparak tokluk hissinin artmasını sağlar. Çavdar ve yulaf, içeriklerindeki yüksek lif ve beta glukan sayesinde diğer tahıllara göre pankreastaki insülin üretiminin daha az olmasını sağlar. 

 

Çavdar ezmesi tüketen bir bireyde ise bağırsakta bulunan safra asidi oranının arttığı görülmüştür. Yapılan araştırmalarda çavdarın diğer tahıllara göre ince bağırsaktan daha kısa sürede geçtiği tespit edilmiştir. Bu durum bağırsak sisteminin daha dengeli çalışmasına olanak sağlar. Ayrıca çavdarın şeker hastaları için en zararsız tahıl olduğu araştırmalarla ispatlanmıştır. Menopoz ve menopoz sonrası dönemlerde de vücut ve ruh sağlığını olumlu etkileyen bir besindir.

 

Çavdar yemeklerde, tatlılarda, çorbalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Çavdarın günlük tüketim miktarı için önerilen 25gr'dır. Kek, kurabiye ve pasta yapımında çavdar ezmesi kullanılabilir. Çavdar ezmesi bebeklerin günlük mamalarına az miktarda eklenebilir.

 

Sağlıkla kalın.

 

29.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ