Buğdayın en değerli kısmı: Ruşeym

Buğdayın en değerli kısmı: Ruşeym

Ülkemizde adı yeni yeni duyulmaya başlayan ve giderek popülaritesi artan ruşeym, buğday özü anlamına gelmektedir. Buğday tanelerinin en tepe bölgesinde bulunan ruşeym, buğday tanelerinin oluşmasını sağlayan bitki embriyosudur. Ruşeym, yeni buğdayların oluşmasını sağlayan genetik kodu taşıyan buğdayın en değerli kısmıdır. 

 

Buğdayın işlenmesi sırasında belirli ayrıştırma yöntemleri kullanılarak ruşeym elde edilmektedir. 1 kg ruşeym elde etmek için yaklaşık 1 ton buğday kullanılması gerekir. Bu nedenle oldukça değerli bir gıdadır ve gram gram satılmaktadır. Değerli olmasının bir diğer nedeni ise sağlık açısından birçok yarara sahip olmasıdır.

 

Ruşeymin en önemli özelliği bitkisel kökenli B ve E vitaminlerinin en önemli depo kaynağı olmasıdır. Doğal E vitamini üretimi ruşeymden sağlanmaktadır. B ve E vitaminlerine ek olarak folik asit, fosfor, potasyum, demir, çinko ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengin bir gıdadır. Buğday ununa kıyasla çok fazla miktarda protein, yağ, şeker ve lif içerir. Bu nedenle oldukça besleyici bir gıdadır ve ayrıca bu sayede cilt sağlığının korunması ile saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir besin olması kalp-damar hastalıkları ile sinir sistemi problemlerine karşı etkin koruma sağlamaktadır. Ayrıca ruşeym bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı da doğal koruyucu özelliğe sahiptir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ruşeym, kan şekerinin düzenlenmesinde de etkin rol oynayan bir besindir. Ruşeym tüketirken dikkat edilmesi gereken tek nokta, ruşeymin fazla miktarda gluten içermesidir. Bu nedenle çölyak hastaları, glutene alerjisi olanlar ve özelikle bebeklerin ruşeym konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

 

Oldukça değerli bir besin olan ruşeym, maalesef yaygın olarak endüstriyel açıdan kar ve verimlilik amacıyla un yapımında ayrıştırılarak ayrı olarak satılmaktadır. Bu nedenle ruşeymi gıdalara ayrı olarak eklemek gereksinimi doğmuştur. Ruşeymli olarak un haline getirilmiş buğdaylardan elde edilen unları tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Veya ruşeymi ek olarak tüketecekseniz, tüketimin en güzel yollarından birisi, ruşeymi ekmek yapımında kullandığınız una eklemek olacaktır. Ekmek dışında un, süt, yoğurt ve yumurtaların üzerine serpiştirerek de tüketebilirsiniz. Çorba ve salatalara da ruşeym ekleyebilirsiniz. Kullanım miktarınızın kararında olmasına ise çok özen gösterin.

 

Sağlıkla kalın.

 

01.01.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×