Buğdayın özü ruşeym

Buğdayın özü ruşeym

Ruşeym, buğday özü anlamına gelmektedir. Buğday tanelerinin en tepe bölgesinde bulunan ruşeym, buğday tanelerinin oluşmasını sağlayan bitki embriyosudur. Ruşeym, yeni buğdayların oluşmasını sağlayan genetik kodu taşıyan buğdayın çok değerli bir kısmıdır.

 

Ruşeymin en önemli özelliği bitkisel kökenli B ve E vitaminlerinin en önemli depo kaynağı olmasıdır. Doğal E vitamini üretimi ruşeymden sağlanmaktadır. B ve E vitaminlerine ek olarak folik asit, fosfor, potasyum, demir, çinko ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.

 

Buğdayın diğer kısımlarına kıyasla daha fazla protein, yağ, şeker ve lif içeren kısımdır. Bu nedenle oldukça besleyicidir. Cilt sağlığının korunması ile saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olması ile kalp-damar hastalıkları ile sinir sistemi problemlerine karşı koruma sağlar. Ayrıca ruşeym bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı da doğal koruyucu özelliğe sahiptir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ruşeym, kan şekerinin düzenlenmesinde de etkin rol oynar. Ruşeym gluten içerir.

 

Buğdayın bu değerli kısmı,maalesef yaygın olarak endüstriyel açıdan kar ve verimlilik amacıyla un yapımında ayrıştırılmaktadır. Geleneksel olarak hazırlanan ve buğdayın kepeği ve ruşeymiyle birlikte öğütüldüğü tam buğday unlarını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 

 

Sağlıkla kalın.

 

01.01.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ