Yıllara meydan okuyan siyez buğdayı

Yıllara meydan okuyan siyez buğdayı

Giderek adını daha çok duymaya başladığımız siyez, buğdayın atası olarak bilinmektedir. Geçmişi on bin yıl öncesine dayanan ve en eski buğday çeşitlerinden biri olan siyez, Türkiye’de hala yetiştirilmekte ve bilinçlenen tüketicilerin taleplerinin artması sebebiyle ülkemizde tarımı giderek artmaktadır. En çok yetiştirildiği bölge ise, eskiden beri yetiştiği Kastamonu Bölgesi’dir.

 

Siyez, diğer buğdaylara kıyasla birçok avantaja sahiptir.

 

Siyezin en dikkat çekici özelliği, diğer buğday çeşitlerinden farklı olarak zor iklim koşullarına karşı sahip olduğu dayanıklılıktır. Siyez buğdayı, çok sıcak ve çok soğuk koşullara karşı direnç göstererek, yapısı hiç değişmeden günümüze kadar korunmuştur. Siyez buğdayından elde edilen siyez unu ve siyez bulguru çok fazla işlem görmeden hazırlanmaktadır. Bu sayede içerik açısından zenginliklerini korumaktadır.

 

Siyez ürünleri, özellikle A,B ve E vitaminlerince çok zengindir. Bu nedenle çok besleyici ve sağlıklıdır. Zengin B vitamini içeriği, beyin ve sinir sistemi sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Siyez buğdayı lif bakımında da çok zengindir. Zengin lif içeriği sayesinde yavaş sindirilir ve düşük glisemik indekse sahiptir. Bu sayede, kan şekerinin ani yükselmesini engellemiş olur ve kan şekeri düzenlenir. Lif içeriğinin yanı sıra, protein içeriği bakımından da çok zengin olması nedeniyle metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olarak kabızlık ve şişkinlik şikayetlerini önler. Bunun yanında, karbonhidrat değerinin düşük olması nedeniyle de kilo kontrolü açısından önemli ve günlük diyette mutlaka bulundurulması gereken bir gıdadır. 

 

Ayrıca, siyez buğdayında, tüm buğdaylarda bulunan ve mineral emilimini azaltan fitik asit çok az miktarda bulunur. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde ise vücuttaki hücre yapısını koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Diğer buğday çeşitlerine kıyasla doymuş yağ içeriği oldukça az olduğu için de kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Siyez buğdayı içerisinde yüksek miktarda lutein bulunur. Karoten ailesine ait olan ve göz vitamini olarak da bilinen lutein, göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Emziren anneler için de oldukça yararlı olan siyez buğdayı, anne sütünü arttırır. Ayrıca folik asit içeriği de fazla olduğu için anne ve bebek sağlığı için de yararlı bir gıdadır. 

 

Siyez buğdayını un halinde kullanabilir, bulguruyla bulgur pilavı yapabilir veya buğday olarak haşladıktan sonra yeşillikler ve sebzelerle karıştırarak salata şeklinde lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

14.08.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×