Bebekler için pırasa dolması

Bebekler için pırasa dolması

Bebeğiniz doğdu ve büyüyor. Anne sütü veya formül mama aldığı dönemleri geçerek katı gıdaya geçiş süreci başlıyor. Sindirim sistemi daha hazır olmadığı için, bebeğinizi alerji riskinden korumak için ve ona bütün hayatı boyunca beslenme düzenini etkileyecek bir temel oluşturmak için ne yiyeceği konusunda dikkatli bir şekilde seçim yapmak gerekiyor. Her şeyi yediremediğiniz bu geçiş sürecinde, 9 aylık olduktan sonra bebeğinize verebileceğiniz hem faydalı hem de lezzetli bir ana yemek olarak, bebekler için pırasa dolması tarifimizi denemenizi öneririz.

 

1 tane pırasayı (beyaz kısmını) alın.

10 cm. uzunluğunda kesin. 5-6 rulo pırasa elde edin.

Sıcak suda hafifçe haşlayın ve soğumasını bekleyin.

İçini oyun veya zorlanıyorsanız keskin bir bıçakla yavaşça boyuna kesin, rulo rulo ayırın.

 

İçini hazırlayın:

1 yemek kaşığı kuzu kıymayı, 1 tatlı kaşığı yerli pirinç ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile çok az tereyağı ve bir fiske kimyon ile yoğurun.

 

Bu içi pırasaların içine doldurun veya uzunlamasına küçük küçük yayın. Pırasayı keserek hazırladıysanız diğer yarısını kapatarak rulo haline getirin ve bir küçük tencereye yerleştirin. Üzerine biraz ılık su dökün. Kısık ateşte pişirin.

 

Not: Bebek dolmalarında kullanacağınız pirinci önceden ılık suyla ıslatıp kullanmanız daha kolay pişmesi açısından iyi olacaktır.

 

Bu yemeği bebeğiniz bir bütün olarak yemese de, sadece içini yiyerek pırasanın suyuyla pişmiş olduğundan hem pırasanın faydalı içeriğini almış olur hem de damak tadı olarak pırasaya alışmış olur.

 

Afiyet olsun.

 

 

23.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ