Balıkesir yöresinde neler yiyebilirsiniz?

Balıkesir yöresinde neler yiyebilirsiniz?

Doğasının ve ikliminin güzelliğiyle bilinen Balıkesir, Marmara Bölgesi'nde yer alan şirin bir şehirdir. Çok uzun bir sahil bandı olmasa da denize kıyısı bulunmaktadır. Aynı zamanda dağlık alanları da mevcuttur. Bu iki güzelliğin bir araya geldiği çeşitli bölgelerde isterseniz aynı gün içerisinde deniz havasını ve 45 dakika sonra dağ havasını soluyabilirsiniz. Coğrafi özelliklerindeki çeşitlilik ve Marmara ve Ege Bölgeleri'nin geçiş bölgesinde yer alması iklim özelliklerini etkilemektedir. Hal böyle olunca yetiştirilen bitki çeşitleri de fazla olmaktadır. Mutfağında pişirilen yemek çeşitleri de...

 

Balıkesir yöresinde neler yiyebilirsiniz?

 

Balıkesir dediğimizde akla hiç kuşkusuz zeytin gelmektedir. Ayvalık-Edremit bölgesinde yetiştirilen zeytinler yağ olarak soframıza ulaşıyorken, Bandırma-Erdek'te yetiştirilen zeytinler sofralık şeklinde işleniyor. Dağlarda kendiliğinden biten kuzukulağı Balıkesir bölgesinde ıspanak gibi pişirilerek kuzukulağı yemeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Kabak çiçeği yörede oldukça kolay bulunmaktadır. Yağ, yumurta, un, tuz ve karabiberle beraber içi temizlenmiş kabak çiçeği bir araya geldiğinde meşhur kabak çiçeği kızartması sizlerle buluşmuş oluyor. 

 

Bunlara ek olarak, bölgede yaygın olarak yetiştirilen börülce Balıkesir sofralarında zeytinyağıyla harmanlanmış şekilde, isteğe göre sirkeyle bir araya getirilerek salata yahut börülce yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok kişinin bilmediği peynirli patlıcan yine Balıkesir ve çevresine özgü bir başka yemektir. Akşamları çok ağır olmasın aynı zamanda karnımız güzel doysun düşüncesiyle Balıkesir mutfaklarında çokça pişirilmektedir. İsmi biraz değişik gelse de lezzeti bir o kadar güzel olan 'Kapaktan Kesme' böreği oldukça meşhurdur. İç malzeme olarak Ayvalık lor peyniri ve maydanozla hazırlanan bu börek nefis kokusuyla genellikle kahvaltı sofralarında tercih edilmektedir.

  

Balıkesir köy düğünlerinin kendine has tirit yemeği lezzetli olduğu kadar oldukça doyurucu bir yemektir. Önceden hazırlanan pideler küçük küçük parçalara bölündükten sonra tabaklara konur ve tavuk suyuyla ıslanır. Önceden didilmiş ve haşlanmış et tabaklara ilave edilir. Sonrasında soslar eklenerek servis edilir. Kuzu etiyle yapılan 'Keşkek' yöreye özgü bir diğer etli yemektir.

 

Tatlılara geldiğimizde hiç kuşkusuz akla 'Höşmerim' gelmektedir. Peynir katılarak yapılan bu unlu tatlı yörede bir hayli meşhurdur. Bir diğer meşhur tatlısıysa 'Kaymaklı'dır. Son olarak, yolunuz Balıkesir'e düşüyorsa ve Susurluk'tan geçiyorsanız kısa bir ara vererek meşhur Susurluk ayranı ve tostuyla açlığınızı bastırabilirsiniz.

  

Ülkemizin her bölgesi zengin kültürü ve iklim çeşitliliği sayesinde birbirinden lezzetli yemekler sunuyor. Balıkesir ilimizde ise, genellikle zeytinyağıyla hazırlanan sebze yemeklerinin ve hafif tatlıların olduğu, sağlıklı sofralarla karşılaşacağınızı şimdiden müjdeliyoruz. 

24.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ