Hangi balık hangi mevsimde tüketilmelidir?

Hangi balık hangi mevsimde tüketilmelidir?

Barındırdığı vitamin, mineral ve protein değerleri bakımından insan sağlığı için oldukça faydalı olan balığın türleri, lezzeti, miktarı ve fiyatı mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Özellikle çocukların, hamilelerin ve yaşlıların mümkün olduğunca tüketmesi gereken bir besindir balık. Omega-3 bakımından zengin olan balık tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey tazeliktir. Alacağımız balığın taze olduğunu parlak renginden, göz bebeklerinin canlı olmasından ve solungaçlarının kırmızı olmasından anlarız. Mevsiminde tüketilen balık ise hem daha taze, hem daha lezzetli, hem de sağlıklı içeriği açısından daha zengindir.

 

Peki hangi balık hangi mevsimde tüketilmelidir?

 

SONBAHAR

Eylül ayı itibariyle avlanma yasağı kalkar ve tezgahlardaki balık çeşidi ve miktarı artmaya başlar. Verimliliğin çoğaldığı bu mevsimde balığa talep de artar. Bu mevsimde oldukça lezzetli balıklar bulabiliriz. 

Eylül: Palamut

Ekim:  Lüfer, İstavrit

Kasım: Uskumru, Pisi, Torik

 

KIŞ

Bu mevsimin en lezzetli balığı ızgarasını, buğlamasını hatta pilavını yapabileceğiniz hamsidir. İstavrit ve mezgit de hamsiyle lezzet ve miktar bakımından yarışır. 

 

Aralık: İstavrit, Mezgit, Barbun, Çinekop

Ocak: Hamsi, Uskumru, Lüfer, Palamut

Şubat: Tekir, Kalkan

 

İLKBAHAR

Balık türü ve miktarı bakımından zengin olan bu mevsimde balık fiyatları da ucuzdur. İlkbahar, kalkan ve levrek gibi balıkların en lezzetli ve bol olduğu dönemdir. 

 

Mart: Levrek, Gümüş Balığı, Kalkan, Kefal

Nisan: Kalkan, Kılıç, Levrek, Mercan

Mayıs: Kılıç, Dil Balığı, İskorpit

 

YAZ

Balık çeşidi ve miktarı bakımından verimsiz olan yaz mevsiminde denizlerdeki balıkların yeterince olgunlaşması için avlanma yasağı bulunur. Bu nedenle balık yaz mevsiminde az bulunur ve pek tercih edilmez. Ayrıca bu mevsimde balık az bulunduğu için pahalıdır.

 

Haziran: Karagöz

Temmuz: Sardalya

Ağustos: Çingene Palamudu

 

Haftada en az iki kez balık tüketmek, çocuklarımıza da tükettirmek, mevsim balıklarını tercih etmek ve kızartma yerine ızgara, buğulama, fırında yapmak iyi bir sağlıklı beslenme alışkanlığıdır.

 

Sağlıkla kalın.

14.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ