Badem sütü nedir, evde nasıl hazırlanır?

Badem sütü nedir, evde nasıl hazırlanır?

Badem sütü, laktoz alerjisi olanlar için inek sütüne bir alternatif. Özellikle bebeklerde süt alerjisi olarak da söylenen bu durumlarda inek sütü ve inek sütüyle hazırlanmış hiçbir şeyi yedirmemek gerekiyor. Bu durum anneleri çok zorluyor ve imdada badem sütü yetişiyor. Ayrıca, vejetaryenler ve sindirim sorunu yaşayan kişiler için de güzel bir seçenek oluyor, badem sütü. Sadece inek sütüne mecburi bir alternatif değil, faydaları saymakla bitmeyen, herkesin tüketmek isteyeceği bir besin.

  

Badem sütü, inek sütünün sahip olmadığı, yüksek oranda E vitamini içermektedir. Bunun yanında Omega-3, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, D ve A vitaminleri de içermektedir. İnek sütünde bulunan doymuş yağ ve kolesterolü içermemesi, badem sütünün bir artısı. Badem sütünün içerikleri göz önüne alındığında kolesterolü düşürdüğü, çeşitli kalp hastalıkları riskini azalttığı ve hafızayı-bilişsel fonksiyonları güçlendirdiği belirtilmektedir. Kilo problemi nedeniyle inek sütü tüketmeyi tercih etmeyen kişiler, inek sütüne oranla daha az kalori içeren badem sütünü rahatlıkla tercih edebilirler. Yapılan kimi araştırmalar karbonhidrat oranı düşük olan badem sütünün kan şekeri üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermektedir. E vitamininin antioksidan özelliğiyle hücre zarlarını koruduğu bilinmektedir. Bu yönüyle badem sütünün bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Diğer taraftan, badem sütünü beslenme listenize eklemeden önce bilmeniz gereken birkaç nokta var. Badem sütün kalsiyum ve protein değerleri açısından inek sütünün yanında zayıf kalır. Ayrıca, bademin çok tüketilmesi sonucu tiroidin olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Bu nedenle tiroidle ilgili bir sağlık sorununa sahipseniz badem sütünden kaçınmanız önerilmektedir. Bebekler için de bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmesi önerilmektedir.

 

Peki badem sütünü nereden bulacağız?

 

Badem sütünü evde yapmak oldukça kolay. Öncelikle 1 su bardağı kavrulmamış çiğ bademi bir kaba alarak en az bir gece öncesinden 2 su bardağı içme suyunda bekletin. İsteğe göre bu süreyi iki geceye kadar çıkartabilirsiniz. Bademlerin su içerisinde bekleme süresinin uzaması daha kremsi süt elde etmenizi sağlayacaktır. Sonrasında suda beklettiğiniz bademleri süzün ve yıkayın. Süzdüğünüz bademleri yüksek devirli blender ile 3 su bardağı su ile iki dakika kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tülbent yardımıyla süzerek başka bir kaba alın. İşte badem sütünüz hazır! Tülbentin üstünde kalan kısmı da düşük ısılı fırında kurutarak kek veya yulaflı kahvaltılarda değerlendirebilirsiniz.

 

Badem sütünüzle çok güzel badem sütlü yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

04.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ