Zeytinyağının erken hasat olması ne anlama gelir?

Zeytinyağının erken hasat olması ne anlama gelir?

Erken hasat zeytinyağı, Ekim ve Kasım aylarında henüz olgunluğa erişmemiş zeytinlerin hasat edilmesiyle üretilir. Zeytinler henüz olgunlaşmadıkları için düşük oleik asit ve oksidasyon seviyesine sahiptir. Zeytinlerden erken hasat edildikleri zaman miktar olarak az ama kalite olarak çok yüksek zeytinyağı elde edilebilir. Ayrıca, erken hasat zeytinyağının taze bir kokusu ve yoğun aroması olur.

 

Olgunlaşmadan hasat edilen zeytinlerdeki klorofil miktarı daha yüksektir. Bu nedenle, erken hasat zeytinyağının rengi, zamanında hasat edilen zeytinlerin yağına göre daha yeşildir. Klorofil miktarının fazlalığı yağın daha uzun süre dayanmasını da sağlar. 

 

Standart üretm yönteminde, zeytin hamurundan en çok zeytinyağını elde etmek için hamurun sıcaklığı 38 dereceye çıkarılır. Soğuk sıkım zeytinyağlarında ise hamur en fazla 27 dereceye kadar ısıtılır ve hamur mekanik yöntemler kullanılarak sıkılır. Bu işlemin sonucunda daha az ama daha kaliteli ve besin değeri yüksek bir zeytinyağı elde edilmiş olur. Tabi bu yöntemde maliyetler de yükselir.

 

Erken hasat zeytinler ise düşük sıcaklıklarda, ağaçlardan toplandıktan sonra en kısa sürede ,mekanik yöntemlerle sıkılarak yağa dönüştürülürse, dünyanın en kaliteli yağlarından biri olarak kabul edilen soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı elde edilir.

 

Zeytinyağında bir diğer önemli nokta da zeytinin yere düşmeden toplanmasıdır. Yere düşen, parçalanan ve bekleyen zeytinlerin asit ve oksidasyon oranı çok hızlı şekilde artar. Erken hasat zeytinlerden istenilen kalitede zeytinyağını elde etmek için zeytinlerin dikkatle toplanması da önemlidir.

 

Soğuk sıkım erken hasat zeytinyağını salatalarda, kahvaltılarda, tüm soğuk yemeklerde lezzetle kullanabileceğiniz gibi, pişirdiğiniz yemekleriniz için de kullanabilirsiniz. Sağlığa katkısı açısından sabah veya akşam bir kaşık içerek de tüketilebilir. Saç için, cilt için de kullanılabilir. Bebekler için de en ideal zeytinyağıdır.

 

Sağlıkla kalın.

25.09.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ