Mor renkli tatlı meyve: Yaban Mersini

Mor renkli tatlı meyve: Yaban Mersini

Yaban mersini, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi'nin dağlarında yetişen, mor renkli tatlı ve sulu bir meyvedir. Asitli toprakları sever ve yetiştirilmesi zordur.

 

Yaban mersini antosiyanin pigment ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olmakla birlikte bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini içerir. Ayrıca bakır, krom, manganez, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle düzenli tüketildiğinde bağışıklık, sinir ve sindirim sistemine destek sağlar.

 

İyi bir lif kaynağı olan yaban mersini, düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerinin dengede tutulmasına destek olur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan yaban mersini vücudu kansere karşı korur. Mevsimsel hastalıkların ve enfeksiyonel rahatsızlıkların giderilmesinde de vücuda yardımcı olur. Doğal antibiyotik görevi gören yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak kişileri bu rahatsızlıklardan korur. İçeriğinde bulunan antosiyanin ve lutein yaşa bağlı olarak gelişen ve göz yorulmasından kaynaklanan miyop gibi göz rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli rol oynar. Yaban mersininin beyni güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu nedenle de sinir sisteminin sağlıklı çalışması için yaban mersininin düzenli tüketilmesi faydalıdır. Sağlıksız beslenmeden dolayı günümüz çocuklarında sıkça rastlanan dikkat eksiklikleri ve Alzheimer hastalığının önlenebilmesi adına düzenli yaban mersini tüketimi önemlidir. 

 

Yaban mersininin bir çok kullanım alanı var. Taze meyve ile vya meyve kurutulduktan sonra çayı demlenebilir. Pasta üzerinde süs olarak kullanılabilir. İçecekler içerisine eklenebilir. Yaban mersiniyle lezzetli kekler yapılabilir veya yaban mersini reçeli yapılarak uzun süre bozulmadan tüketilebilir. 

 

Yaban mersini genel olarak çok faydalı bir meyve çeşidi olmasına rağmen çok az oranda da olsa kişiden kişiye göre değişebilen yan etkiler gösterebilir. Kan şekerini düşürme özelliği olduğu için ameliyatlardan 2 hafta öncesine kadar tüketilmesi önerilmez. Hamileler için tüketilmemesini öngören herhangi bir bilimsel çalışma doğrulanmamıştır, fakat uzmanların genel görüşü hamilelilik döneminde fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Ayrıca düşük kan şekeri problemi olan kişilerin tükettikleri miktara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Sağlıkla kalın.

05.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ