Soğuğa karşı hazırlanan Fire Cider nedir?

Soğuğa karşı hazırlanan Fire Cider nedir?

“Fire Cider” ana malzemesi sirke olan, bal, zencefil, zerdeçal, sarımsak gibi yardımcı malzemelerle hazırlanan, soğuğa karşı ve hastalıklara karşı direncimizi artıran ev yapımı bir karışımdır. Soğuk ile gelen hastalıklar, öksürük ve ve gripten korumanın yanında bağışıklığı güçlendirmek ve sindirime yardımcı olmak amacıyla tüketilebilir, bir çeşit ev yapımı karışım sirkedir diyebiliriz.

Malzemeler:

1/2 su bardağı taze soyulmuş ve doğranmış zencefil 

1/2 su bardağı taze rendelenmiş yaban turpu

1 orta boy doğranmış soğan

10 diş ezilmiş sarımsak

2 adet doğranmış acı kırmızı biber

1 adet kabuklarıyla doğranmış limon1 adet kabuklarıyla doğranmış portakal

2 tatlı kaşığı kuru biberiye1 tatlı kaşığı tane karabiber

1 yemek kaşığı toz zerdeçal2 çubuk tarçın

Elma sirkesi

4 yemek kaşığı bal

1 cam kapaklı cam kavanoz

 

Yapılışı:

Bal hariç tüm malzemeleri cam kapaklı bir kavanoza koyun. Üstten bastırın, kavanozun dörtte üçü malzemelerle dolmuş olmalı. Ağır olan malzemeleri üste koyarsanız daha iyi olur. Kavanozu sirke ile doldurun. 2-4 hafta, tercihen 4 hafta oda sıcaklığında bekletin. Bekleme süresinde her gün aynı saatlerde karışımı birkaç saniye sallayın. Sürecin sonunda kavanozu iyice sallayın, içindekileri tülbent yardımı ile süzün ve en son bal ekleyin. 

 

Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günde 1-2 çorba kaşığı tüketebilirsiniz. Grip ya da soğuk algınlığınız varsa 3-4 saat aralıklarla bir çorba kaşığı tüketebilirsiniz. Buzdolabında muhafaza edin.

 

Afiyet olsun. 

 

Yapılışı:

Bal ve sirke hariç tüm malzemeleri kavanoza koyun. Malzemeleri kavanozun dibine doğru iyice bastırın. Malzemelerin üzerini kaplayacak ve dörtte biri kadar daha yükselecek şekilde elma sirkesi ile doldurun. Sirkenin metale temas etmesini önlemek için cam kapaklı bir kavanoz kullanmalısınız.

 

Her gün aynı saatte birkaç saniye sallamak üzere, 4-6 hafta boyunca karanlık, serin bir yerde bekletin. Bu sürenin sonunda, katı parçaları süzmek için bir süzgeç veya tülbent kullanarak karışımı süzün ve temiz bir kavanoza/sürahiye akıtın. Mümkün olduğu kadar sıvıyı akıttığınızdan emin olacak şekilde katı parçaları sıkın. Elde ettiğiniz karışıma bal ekleyerek bal eriyinceye kadar karıştırın. Fire cider içmeye hazır.

 

Her gün 1-2 yemek kaşığı alarak hastalıklara karşı koruma sağlayabilir, hasta olduysanız da iyileşmenize katkı sağlaması için 3-4 saatte bir 1 yemek kaşığı almayı tercih edebilirsiniz. Fire cider içtiğinizde ağzınızdan ateş çıkarcasına bir sıcaklık hissedeceğinizi söylemeliyiz. Çocuklar da içindeki malzemelerden herhangi birine alerjisi olmadığına emin olduktan sonra günde 1 tatlı kaşığı tüketebilirler. Fire cider'ınızı kapalı bir kapta buzdolabında veya soğuk ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz.

 

Sağlık dolu bir kış mevsimi dileriz.

07.11.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ