Sağlıklı yemekler için demir döküm tencereler

Sağlıklı yemekler için demir döküm tencereler

Bir yemeğin lezzetli ve sağlıklı olmasının sırlarından birisi de nasıl bir tencere veya tavada pişirdiğinizdir. Bu noktada demir döküm tencere ve tavalar öne çıkıyor. Özellikle et, tavuk ve balık yemeklerini pişirirken oldukça sık tercih edilen demir döküm tencerelerde, aslında her türlü sebze yemeği, pilav, yumurta ve hatta krep ve ekmek gibi lezzetleri de kolaylıkla pişirebilirsiniz.

 

Neden demir döküm tencereler tercih edilmeli?

 

Demir döküm tavalar veya tencereler, eritilmiş haldeki demirin tava veya tencere şeklinde dökülmesiyle yapılmaktadır. Saf demirden yapılan bu tencere ve tavalar, ana maddesi olan demirin birçok özelliğini taşımaktadır. Demirin kuvvetli yapısı nedeniyle diğer tencere ve tavalara göre yüksek ısılara dayanıklılık, ısının daha uzun süre korunması ve aynı zamanda ısının tavanın her bölgesine eşit olarak dağılması özelliklerine sahiptir. Böylece pişirilen yemeğin her yeri eşit miktarda pişmektedir.

 

Özellikle et, tavuk ve balık yaparken tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de budur. Ayrıca, demir döküm tencere sayesinde, pişirilen etler nemini koruyarak yumuşacık olmaktadır. Aynı zamanda, demir döküm tava ve tencerelerde et ürünlerini pişirirken, yağ kullanmanıza gerek yoktur. Hem ısı kaybı yaşanmayan hem de ısıyı eşit şekilde dağıtarak pişirilen yemekler demir döküm ürünlerde oldukça sağlıklı ve lezzetli olmaktadır.

 

Demir döküm tencereler, saf demirden yapıldığı için yemeklerinizi pişirirken, yemeklere bir miktar demir geçişi olabilmektedir. Vücudumuz için önemli minerallerden biri olan demir, pişirilen yemekler aracılığı ile vücudunuza girdiğinde, kansızlık ve demir eksikliği gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olacaktır. Ayrıca, demir döküm tavaları, sadece ocak üzerinde değil dilerseniz fırın içerisinde ya da barbekü üzerinde de kullanabilirsiniz.

 

Kullanırken nelere dikkat edilmeli?

 

Demir döküm tavaları aldığınız zaman ilk kullanımdan önce önerilen bir işlem vardır. Demir döküm ürününüzü sıcak suyla iyice yıkayıp ardından ocak üzerine koyup ısıtın. Sonra içine sıvı yağ döküp tavanın her yerine yayın ve yağın fazlasını alın. Tava içerisindeki yağ soğuduktan sonra, yüksek ısıdaki fırının içerisine koyup bir saat boyunca pişirin. Bu yağlayıp fırınlama işlemi sayesinde, tava içerisinde doğal bir tabaka oluşturulur ve bundan sonra pişirilen yemeklerin tavaya yapışması önlenmiş olur. Sadece ilk kullanımdan önce yapmanız gereken bu işlemi dilerseniz 3-4 ayda bir tekrar ederek, tavanızın tabakasını yenileyebilirsiniz. 

 

Demir döküm tavalarla ilgili bir diğer önemli konu ise, oldukça ağır olmalarıdır. Bu nedenle kullanım sırasında çok dikkatli olunması gerekir. Ayrıca ısının her yere eşit dağılması nedeniyle tava ya da tencerelerin sapları da ısınabilir, bu durumda eldiven veya tutacak kullanmalısınız. Son olarak, demir döküm tavaları temizlerken kesinlikle deterjan kullanılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Temizleme işlemini, ılık su ve sirke ile yapmanız önerilmektedir. Bu işlemi yaparken kullanmadan önce hazırladığınız tabakanın zarar görmemesine de ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. 

 

Sağlıkla kalın.

 

07.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ