Rezene tohumlarını hangi yemeklerde kullanabiliriz?

Rezene tohumlarını hangi yemeklerde kullanabiliriz?

Rezene maydanozgiller ailesinden hem baharat hem de sebze olarak kullanılabilen bir bitkidir. Tohumları baharat olarak kullanılırken gövdesi ve yaprakları sebze olarak değerlendirilir. Ezilmiş, bütün veya öğütülmüş rezene tohumları çöreklerde, keklerde, ekmeklerde ve kurabiyelerde kullanılabilir. Özellikle mayalı ekmeklere ceviz ya da kuru incirle beraber eklendiğinde güzel bir lezzet katar.

 

Rezene tohumları bütün veya ezilmiş olarak et, tavuk ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Kızartıldıktan sonra ezilen tohumlarla etler marine edilebilir. Tohumlar isteğe göre kızartılıp ya da kuru olarak mangalda pişirilecek etin üzerine serpilebilir. 2 yemek kaşığı rezene tohumu, 6 diş sarımsak ve 1/3 bardak biberiye çırpıcıda karıştırılarak macun haline getirildikten sonra etlerin üzerine sürülebilir.

 

Rezene tohumları kavrularak ya da kavrulmadan salatalara serperek kullanılabilir. Özellikle yoğurtlu salata soslarına da rezenenin çok yakıştığı söyleyebiliriz. Rezenenin gövde ve yaprak kısımları da zeytinyağlılar, salatalar, soteler, et yemekleri, omletler, ot yemekleri, ot kavurmaları ve hamur işlerinde kullanılabilir.

 

Afiyet olsun.

11.12.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ