Ülkemizde fındık üretimi ve dünyadaki yeri

Ülkemizde fındık üretimi ve dünyadaki yeri

Fındık; meyvesi, yağı, kabuğu, yaprağı ve zurufu ile çok çeşitli alanlarda kullanılabilen ülkemiz için çok önemli ve ekonomik değeri olan bir tarım ürünüdür. Fındık başta Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon ve Rize olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan hemen her ilde yetiştirilmektedir.

 

Fındık %80 oranında çikolata sanayiinde dilinmiş, kıyılmış, öğütülmüş biçimde, %10-12 oranında pastacılık, bisküvi, unlu mamuller sektörlerinde; %3-4 oranında da çerez olarak, kalanı dondurma sektöründe ve yağ sanayinde kullanılmaktadır.

 

Fındık meyvesinin bileşiminde %55-60 yağ, %14-16 protein, %11-12 karbonhidrat, %4-5 su, %2 kül ile fosfor, kalsiyum, magnezyum, mangan, çinko, demir ve sodyum gibi mineraller ve ayrıca B1, B2 ve E vitamini bulunur. Fındık besleyici özelliği ve insan sağlığına faydaları açısından önemli bir bitkisel üründür.

 

Türkiye’de yaklaşık 440 bin üretici, 700 bin hektar alanda fındık üretimi yapmaktadır. Fındığa 1964 yılından sonra alım garantisi verilmesi ve bölgeden başka illere göç edenlerin gittikleri yerde fındık yetiştirmeye devam etmelerinin etkisi ile fındık yetiştiriciliği diğer bölgelere de yayılmış ve yaygınlaşmıştır. Fındık dikimine her yerde izin verilmemektedir, izin verilen yerler kanunla belirlenmiştir. 

 

Türkiye Fındık Üretiminde Dünyada İlk Sıradadır

Türkiye fındık üretiminde dünyada ilk sırada yer almaktadır. Dünya fındık üretimindeki payı %70’ler civarındadır. Fındık üretiminin en fazla yapıldığı il Ordu’dur. Fındık üretiminin %85’i Ordu, Samsun, Giresun, Sakarya ve Düzce’de gerçekleştirilmektedir. Dünya fındık üretimi 1960’lı yıllarda yaklaşık 200 bin ton kadar iken son yıllarda bir milyon tona yaklaşmıştır.

 

Türkiye’de   üretilen fındığın %85’e yakını ihraç ediliyor. Türkiye, dünya fındık tüketiminin yaklaşık %70'ini karşılamaktadır. Ülkemizin fındık üretimine sahip çıkmak ve geliştirmek ülkemiz için çok büyük bir değerdir.

 

Sağlıkla kalın.

 

25.11.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ