Protein ve lif deposu tahıl: Amarant

Protein ve lif deposu tahıl: Amarant

Günden güne adını duymaya başladığımız tahılların sayısı artıyor. Amarant da bunlardan biri. Peki, nedir bu amarant, nasıl tüketilir ve nelere iyi gelir?

 

Horozibiği olarak da bilinen amarant, latince adı amaranthus olan ve altmıştan fazla türü bulunan aslında bir süs bitkisidir. Genellikle mor, bordo ve kırmızı renklerde olan amaranth bitkisinin tohumları yenebilmektedir. Ayrıca yaprakları da sebze olarak tüketilebilmektedir. Geçmişte Meksika, Peru ve Guatemala’da yetişen amaranth bitkisinin günümüzde Hindistan ve Çin başta olmak üzere birçok tropikal topraklarda tarımı yapılmaktadır. Bunun dışında, kuraklığa karşı da oldukça dayanıklı bir bitki olması nedeniyle çeşitli bölgelerde de yetiştirilebilmektedir.

 

Amarant, glutensiz olması özelliği ile dikkati çeken bir tahıl olmasına karşın, Türkiye'de çapraz döllenme sebebiyle tamamen glutensiz olarak bulmak mümkün olmayabilir. Amarant, diğer tahılların aksine içeriğinin çoğu proteinlerden oluşmaktadır. Hatta tüm tahıl grupları içinde en çok protein içeren tahıl olarak ilk sırada yer almaktadır. Özellikle aminoasitler ve lizin proteinince çok zengin olan amarant, buna ek olarak en yüksek lif içeriğine sahip tahıl olduğu söylenebilir. Özellikle B vitamini ve minerallerce de zengin bir besindir. Amarant tohumlarının demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor içeriği de yadsınamayacak ölçüde fazladır. Anti-kanser fitokimyasalı olan skualen antioksidan maddesi de amarant içeriğinde oldukça fazla bulunmaktadır. Bu kadar çok özelliğe sahip olan amarant, sağlık açısından birçok fayda içermektedir.

 

Öncelikle amarant içerisinde yer alan skualen fitokimyasalı sayesinde kanser hücreleriyle savaşılarak kansere karşı koruma sağlanmaktadır. Yapılan araştırmalar amarantın özelikle göğüs kanserinde tümör büyümesini engelleyici etkisini ortaya koymuştur. Ayrıca skualenin kolesterol düşürücü özelliği sebebiyle amarant, kolesterolün dengelenmesine de yardımcı olmaktadır. Kötü kolesterolü önemli ölçüde düşüren amarant, kalp ve damarları koruyan kalp dostu bir besin olarak dikkat çekmektedir. Sahip olduğu tüm vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda amarant, glikoz değerini düşürme özelliği sayesinde insülüni dengeleyerek diyabete karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarının amarant tüketmesi önerilmektedir. Amarantın zengin lif içeriği, özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyen tüketiciler için oldukça faydalıdır. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi veren ve bağırsak sağlığını koruyan amarant zayıflamaya yardımcı bir gıda olarak bilinmektedir.

 

Amarantı farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Tohumları haşlayıp salatalara ve yemeklerin üzerine ekleyebilirsiniz. Tahıl ve bakliyatlarla birlikte pişirebilirsiniz. Un haline getirilmiş tohumlardan amarantlı ekmekler yaparak da amarantı tüketebilirsiniz. Ayrıca amarantı tohumu dışında, amarant yağı olarak da temin ederek yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

15.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×