Sofraları renklendiren probiyotik: Turşu

Sofraları renklendiren probiyotik: Turşu

Geçmişte gıdaların bozulmasını önleyerek gıdaları korumak amacıyla yapılan turşu, günümüzde yemeklerin yanında veya tek başına damak tadımızı zenginleştiriyor.

 

Patlıcandan sarımsağa, fasulyeden bamyaya, erikten çağlaya neredeyse her sebze ve meyveden yapılabilen turşu, aslında bir çeşit laktik asit fermantasyon şeklidir. Bu nedenle, turşunun en büyük faydalarından biri, vücut için oldukça yararlı olan probiyotikleri içeriyor olmasıdır. Ülser başta olmak üzere, sindirim sistemi problemlerini çözmeye yardımcı olan probiyotikler sayesinde bağırsak mikroflorasının düzenlenmesi, mide asitlerinin engellenmesi, salgıladıkları enzimlerle önemli hormonların düzenlenmesi sağlanmaktadır.

 

Sindirim sistemine olan faydalarının yanında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de turşunun yeri oldukça önemlidir. Pişirildiği zaman besin değerlerini kaybeden besinler, turşulanarak besin değerlerini koruyarak ayrıca antioksidan özelliği kazanırlar. Böylece, kanser, kalp hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı direnç sağlanır. Kandaki hemoglobin değerini arttırarak bağışıklık sağlamaktadır.

 

Turşunun bir diğer önemli faydası ise, vitaminler ve mineraller bakımından çok zengin olmasıdır. İnsan yaşamı için önem taşıyan A, C ve K vitaminleri ile magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri turşu içeriğinde oldukça çok bulunmaktadır. Tam bir K2 vitamini deposu olan turşu, kemiklere ve damarlara dayanıklılık sağlar. Turşunun oldukça faydalı olduğu organlardan birisi de, karaciğerlerdir. Turşunun karaciğer koruyuculuğu özelliği sayesinde, karaciğer hasarları önlenebilmektedir.

 

Turşunun yadsınamayacak faydalarının yanı sıra, ölçülü tüketilmediğinde insan sağlığını tehdit edebilecek zararları da vardır.

 

Turşunun en büyük zararı, içerisinde barındırdığı yoğun tuz miktarından kaynaklanmaktadır. Yüksek tansiyon için büyük bir risk oluşturan turşunun tuzluluk seviyesi, aynı zamanda yüksek tansiyonla birlikte tetiklenebilecek kalp krizine neden olabilmektedir. Turşunun bir diğer zararı ise, tuz gibi turşunun olmazsa olmaz maddesi sirkeden kaynaklanabilecek rahatsızlıklardır. Fazla sirke miktarına bağlı reflü gibi sindirim problemleri oluşabilmektedir. Kolesterol ve fazla sodyum alımına bağlı böbrek problemleri de turşunun olumsuz etkilerindendir.

 

Turşunun faydalarından yararlanabilmek için mutlaka doğal yapılmış turşular tercih edilmeli ve aşırıya kaçmadan belli ölçüde tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

  

 

Sağlıkla kalın. 

13.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ