Patatesleri nasıl saklamalıyız?

Patatesleri nasıl saklamalıyız?

Patates birçok ülkenin mutfak kültüründe önemli bir yeri olan bir sebzedir. İyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Patatesleri doğru yöntemler kullanarak saklamak patatesin ömrünü uzatmak, besin değerlerini ve lezzetini korumak açısından oldukça önemlidir. 

 

Patateslerin bozulmadan uzun süre taze kalabilmesi için gerekli olan ilk şart ortam sıcaklığının 6-10°C derece arası olmasıdır. Ülkemizde dört mevsim yaşandığı için sıcaklık koşulları değişebilmektedir. Bu nedenle evimizdeki kilerler, mevcutsa araç garajı gibi ışık görmeyen, rutubetsiz ve serin ortamlar tercih edilmelidir. 

 

Patatesler buzdolabı veya dondurucularda kesinlikle saklanmamalıdır. Buzdolabı sıcaklığı, patatesin yapısında değişikliğe sebep olduğundan uygun değildir. Kesilmiş patatesleri buzdolabında saklayarak daha sonra kullanmayı da tercih etmeyin. Patates dondurarak kullanmaya uygun bir sebze de değildir.

 

Patateslerin bozulmasına neden olan etmenlerden biri de nemdir. Bu nedenle patateslerin hava alabilecek şekilde saklanması önerilir. Açık kaplarda veya kâğıt torbalarda saklanabilir.Patatesler toprak altında yetişen sebzelerdir, bu nedenle kabuklarında toprak kalıntıları olur. Saklanacak patatesler yıkanmamalıdır.

 

Ayrıca patateslerinizi olgunlaşma sürecindeki meyve ve sebzeler ile aynı ortamda tutmamaya özen gösterin. Olgunlaşma sürecindeki bazı meyve sebzelerin yaydığı gazlar patateslerin hızla filizlenmesine ve yumuşamasına sebep olabilir. 

 

Patatesler soyulduklarında ve kesildiklerinde renk değiştirmeye başlar. Bunu engellemek için patatesler doğrandıktan sonra su içerisinde bekletilebilirler. Soyularak su içinde bekletilen patatesleri birkaç saat içinde pişirmenizi tavsiye ederiz. 

 

Sağlıkla kalın.

13.07.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ