Hangi meyve ve sebzeler buzlukta saklanabilir?

Hangi meyve ve sebzeler buzlukta saklanabilir?

Meyve sebzeleri mevsiminde tüketmek önemlidir. Mevsimi dışında tüketmenin ise farklı yöntemleri var. Dondurmak bu yöntemlerden biridir. Peki, her meyve ve sebzeyi dondurabilir miyiz? Hangi meyve ve sebzeler dondurularak tekrar kullanılmak üzere buzlukta saklanabilir?

 

Meyveler ve sebzeleri buzlukta saklamadan önce, saklama koşullarını ve saklama sürelerini iyi bilmek gerekir. Bazı gıdalar direkt dondurulabilirken, bazılarını pişirerek ya da haşlayarak dondurmak gerekir. Bazı meyve ve sebzelerin ise içerikleri nedeniyle dondurulmaları uygun değildir.

 

Sivri biber, kırmızı biber, yeşil biber, domates ve salatalık iyice yıkanıp küçük parçalara ayrılıp poşetlenerek direkt olarak derin donduruculara konarak saklanabilir. Domateslerin kabuğunun soyulması önemlidir. Dilerseniz biberleri hafif yağda kızartıp soğumasını bekledikten sonra da derin dondurucuya atabilirsiniz.

 

Barbunya, fasulye ve bezelye gibi taneli bakliyatlar ise, tanelerinin kabuklarından ayrılmasının ardından hafifçe haşlanıp, suyunun süzülmesi ve soğutulmasıyla birlikte poşetlenerek derin dondurucularda saklanabilir. 

 

Patlıcan ve kabak gibi sebzeler ise, istenilen şekilde doğranıp, kısa süreli haşlanıp soğuk su içerisine alınarak şoklama yapılmasının ardından vakumlu poşetler içinde saklanarak dondurulabilir. 

 

Enginar da buzlukta dondurulabilen sebzelerdendir. Fakat enginarları dondurucuya atmadan önce kararmayı önlemek için limonlu suyla iyice yıkamak gerekmektedir. Yıkamanın ardından kurulayıp buzluğa atabilirsiniz. 

 

Böğürtlen, yaban mersini, vişne ve çilek en sık dondurulan meyvelerin başında gelmektedir. Meyveleri dondurmak için iyice yıkayıp kurulamak ve hava almadan poşetlemek yeterlidir. 

 

Elma, kivi, kayısı ve şeftali gibi daha büyük meyveleri ise kabuklarının soyulmasının ardından küçük parçalara ayırarak, iyice kurulayıp derin dondurucularda saklayabilirsiniz.

 

Köklü sebzeler grubunda yer alan patates, soğan, sarımsak ve yer elması gibi sebzelerin buzlukta saklanması önerilmez. Özellikle patates ve soğan buzlukta yeşerip filizlenerek toksik madde oluşumuna neden olabilir.

 

Oda sıcaklığında olgunlaşması gereken muz ile kavun da buzlukta saklanması önerilmeyen meyvelerdendir. Buzlukta saklanması durumunda renk ve tat değişimi ortaya çıkarak meyveler bozulabilir.

 

Genel olarak sebze ve meyvelerin buzlukta saklanma süresi 9-12 ay olarak değişmektedir. Bu nedenle poşetlerin üzerine dondurucuya koyduğunuz tarihin yazılması iyi olacaktır. Diğer bir önemli konu ise, gıdaların ıslak olmaması ve poşetlerde hava kalmamasına özen gösterilmesidir.

 

Sağlıkla kalın.

 

23.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ