Neden kış aylarında nar ve portakal tüketmeliyiz?

Neden kış aylarında nar ve portakal tüketmeliyiz?

Ilıman iklim meyve türleri arasında yer alan nar (Punica granatum)’ın anavatanı Ortadoğu, Anadolu, Kafkasya ile İran Körfezi arasında kalan bölgedir. Nar çeşitli iklim ve toprak şartlarında yetişebilen, bakımı kolay ve ayrıca depoda uzun süre dayanabilen bir meyve türüdür.

 

Turuncu rengi, parlak kabuğu ve yuvarlak formuyla gerçek bir güneşi andıran portakal ise, kış aylarının vazgeçilmez ve en bilindik meyvesidir. Bugün elmadan sonra dünyanın en çok tüketilen meyvesi olan portakal, asırlar boyu az bulunması nedeniyle lüks lezzetler arasında yer almıştır. 

 

Nar ve Portakalın Faydaları Nelerdir?

 

Nar; A ve C vitamini, folik asit, potasyum, lif açısından iyi bir kaynaktır. Antioksidan içeriği yeşilçaydan üç kat fazla olan nar, vücut direncini sağlamaya yardımcıdır. 

 

Folik asit kaynağı nedeniyle özellikle hamile kadınların tüketmesi, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine ve bebekte oluşabilecek sağlıksal sorunların önlenmesine yardımcı olmak adına önemlidir.

 

Lif, sindirim sistemimizin sindiremediği karbonhidratlardır. Lifi, sindirim sistemimiz sindiremediğinden dolayı daha çok sindirmek için çalışacak ve bu sayede vücuttaki gıda yakımı daha da hızlanacaktır. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler lifli gıda tüketimine özen göstermelidir.

 

A ve C vitamini içeriğine sahip olduğundan dolayı nar tüketimi; özellikle çocuklarda kemik gelişiminin artmasına, bağışıklık sistemini güçlendirme, diş ve diş eti sağlığının iyileşmesine, soğuk algınlığına karşı bağışıklık arttırma ve stres azaltma gibi birçok derde devadır.

 

Portakal; A ve C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından zengindir. B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da eser miktarda içeriyor. Antioksidan içeriğine sahiptir. 

 

Nardan farklı olan besin değerlerini kısaca şöyle anlatabiliriz: 

B vitamini ve fosfor barındırması nedeniyle sinir sistemini güçlendirmede ve bedensel yorgunluğun daha hızlı geçmesini sağlamaktadır. Karaciğerin daha da güçlenmesini sağlar.

 

Özellikle kış aylarında yetersiz kalan bağışıklık sistemimizi, C vitamini deposu olarak bilinen turunçgillerin belki de en sevilen meyvesi olan portakal sayesinde daha da güçlü hale gelecektir.

 

Bu iki birbirinden güzel kış meyvelerini tüketirken dikkat etmeniz gereken 2 husus vardır:

- C vitamini suda çözünen vitaminlerden biri olduğundan dolayı depolanamazlar ve gün sonunda atılırlar. Bu nedenle günlük c vitamini ihtiyacımızı karşılamamız gerekmektedir.

 

- Meyveleri mevsiminde tüketmeniz besin değerleri açısından önemlidir.

 

Sağlıkla kalın.

 

Mehmet Balki

Gıda Mühendisi

 

13.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ